Takip Et

Emek

İşçilerin sendika ve hak alma mücadelesi sürüyor

Gripin, Tariş, Cargill, Flormar, Süperpak, Gülsan, Aygün Alüminyum, Babacanlar Kargo, Aydın Belediyesi, Köroğlu İnşaat, Eskişehir, Urfa ve Muğla Taşıt Muayene istasyonları, Tayaş gıda, Mamak TOKİ ve BBS Metal’de 800 işçinin sendikalaşma ve işlerine geri dönme mücadelesi sürüyor. Real işçileri 17 aydır hakları için AVM’leri patronlara dar ediyor. Makro işçileri Ankara, Konya, Kayseri, Malatya ve Samsun’da hakları için direniyor.

Farklı sendikalara üye ve sendikasız 800 işçinin sendikal ve haklarını alma mücadelesi 16 iş yerinde devam ediyor. Tariş, Cargill, Flormar, Süperpak, Gülsan, Aygün Alüminyum, Babacanlar Kargo, Aydın Belediyesi, Köroğlu İnşaat, Eskişehir, Urfa ve Muğla Taşıt Muayene istasyonları, Mamak TOKİ ve BBS Metal’de işçilerin sendikalaşma, işlerine geri dönme ve haklarını alma mücadelesi sürüyor. Real işçileri 17 aydır hakları için AVM’leri patronlara dar ediyor. Makro işçileri Ankara, Konya, Kayseri, Malatya ve Samsun’da hakları için direniyor.

Bizlerin omuz vermesi, büyütmesi ve zaferle sonuçlanması için canla başla emek harcaması gereken burası. Bu güne kadar pek çok sendika, meslek örgütü, sosyalist parti ve örgütler  bu direnişlere ciddi katkılarda bulundu bu yadsınamaz tabiki, Ancak bizim dipten gelen dalgamız burada, işçiler giyip önlüklerini halaya durmuş “yetti artık sömürüldüğümüz” diyerek direnişe geçmiş, tutuklanma pahasına davasından vazgeçmemiş.

Süren direnişler eksikleriyle birlikte şöyle:

TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Fabrikasında DİSK/Gıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan 7 işçinin fabrika önünde başlattıkları direniş 24. gününde kararlılıkla sürüyor.

İzmir’in Çiğli ilçesinde kurulu TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı fabrikasında DİSK/Gıda-İş Sendikasına üye oldukları için atılan 7 işçinin fabrika önündeki direnişi 27. gününü geride bıraktı. TARİŞ işçileri sendikalı olarak işe geri dönene kadar mücadelede kararlı.

Nakliyat-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Urfa Tüv-Türk Polçak Taşıt Muayene İstasyonu’nun 11 işçisinin, iş yeri önünde oturma eylemi 15. gününde devam ediyor.

DİSK Türkiye Devrimci Kara, Hava ve Demiryolu İşçileri Sendikası- Nakliyat-İş Sendikası Örgütlenme Daire Başkanı Erdal Kopal direnişe başlayan işçilerin eylemini kırmak için Jandarmanın çevredeki esnaflara baskı yaparak, “bu sendikayı ve işçileri burada tutmayacağız” diyerek, kendi yazdıkları şikayet tutanaklarına zorla imza attırdığını duyurdu.

Jandarmanın çevredeki esnaflara baskı yaparak, bu sendikayı ve işçileri burada tutmayacağız diyerek, kendi yazdıkları şikayet tutanaklarına zorla imza attırdığını belirten işçiler bugün tek tek esnafı ziyaret ederek direnişlerini ve haklı mücadelelerini anlattı.

Gülsan Group’a bağlı Gülsan Cam fabrikasında ödenmeyen maaşları ve ihbar, kıdem tazminatlarıyla kapı önüne atılan 213 işçinin fabrika önündeki bekleyişi 45 gündür sürüyor.

İstanbul Beylikdüzü’nde bulunan fabrikada işçiler, maaşlarının ödenmemesi üzerine 23 Ekim’de üretimi durdurmuş, şirket patronları da ertesi gün battıklarını iddia ederek fabrikayı bırakıp gitmişlerdi. İşçiler 45 gündür fabrika önündeki bekleyişlerini sürdürüyor.

Maaşlarının yanı sıra ihbar, kıdem tazminatı ve diğer haklarını alamadan ortada bırakılan işçiler o günden beri fabrikanın önünde nöbet tutuyor.

Amerikan şirketi Cargill’de Tekgıda-İş Sendikasında örgütlendikleri için işten atılan Cargill işçilerinin eylemi 230. gününde devam ediyor.

Bursa Orhangazi’de 1999 yılında nişasta bazlı şeker ve hayvan yemi üretmeye başlayan Amerika’nın gıda devi Cargill’de Tekgıda-İş Sendikasında örgütlendikleri için işten atılan 14 Cargill işçisinin eylemi 230. gününde.

Petrol-İş Sendikasına üye oldukları için Flormar Kozmetik Firması’nda işten atılan 132 işçinin fabrika önünde başlattığı direniş 203’üncü gününe sürüyor. Direniş alanı her gün dayanışma ziyaretlerine sahne oluyor.

Kocaeli’nin Gebze ilçesindeki Organize Sanayi Bölgesi’nde (GOSB) yer alan Flormar Kozmetik Firması’nda sendikalaşmak istedikleri için işten çıkarılan 132 işçinin 15 Mayıs’ta fabrika önünde başlattıkları işe sendikalı olarak geri dönme mücadelesi 203 gündür devam ediyor.

Muğla’da bulunan TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonunda çalışan ve DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan işçilerin işe iade mücadelesi 111’inci gününde devam ediyor.

Muğla’da bulunan TÜVTÜRK Muğla Taşıt Muayene İstasyonunda çalışan 18 işçi, sendika üyesi oldukları gerekçesiyle işten atılmış, işten atılan Nakliyat-İş sendikası üyesi işçiler eyleme başlamışlardı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Nakliyat-İş Sendikası’na üye oldukları gerekçesiyle işten çıkarılan işçiler 111 gündür araç muayene istasyonu önünde işe iade mücadelesini sürdürüyor.

DİSK’e bağlı Sosyal-İş Sendikası’na üye oldukları için Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından işten atılan biri kadın 9 işçi 148 gündür Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İmar A.Ş. önünde ‘Efeler işe iade edilsin’ sloganıyla eylemlerine devam ediyor.

CHP’li Özlem Çerçioğlu’nun başında olduğu Aydın Büyükşehir Belediyesi, biri kadın 9 işçiyi sırf Anayasal sendikal haklarını kullandıkları için 148 gün önce işten atmıştı

Aydın Belediyesi tarafından sendikalaştıkları için işten atılan biri kadın 9 işçi, 148 gündür Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İmar A.Ş. önünde eylemlerini sürdürüyor.

Antep’teki Babacanlar Kargo’da çalışan 9 işçinin TÜMTİS’e üye oldukları için işten atılması ile başlayan direniş 455 gündür sürüyor. İşçilerin açtıkları işe iade davasını kazanmasına rağmen Babacanlar kargo işvereni işçileri işe geri almıyor.

Antep’te Tüm Taşıma İşçileri Sendikasına (TÜMTİS) üye oldukları için işten çıkarılan ve açtıkları işe iade davasını kazanan Babacanlar Kargo Şirketi çalışanı 9 işçi 455 gündür direnişlerini sürdürüyor.

Babacanlar Kargo işvereni tarafından 26 Ağustos’ta 2017’de Türk-İş’e bağlı TÜMTİS sendikasına üye oldukları için işten atılan işçiler, işe iade davasını kazanmış olmalarına rağmen geri işe alınmadıkları için 5 Eylül 2017’de başlattıkları işyeri önündeki eylemlerini 455 gündür sürdürüyor.

Tekirdağ’ın Ergene İlçesi Velimeşe Mevkii’nde bulunan Aygün Alüminyum’da sendikalı oldukları için işten çıkarılan 12 işçi 156 gündür direnişe devam ediyor.

450 kişinin çalıştığı fabrikada ağır patron uygulamaları ve ücret politikaları nedeniyle komite oluşturan 257 işçi sendikalı oldu. Sendikal yetkinin de alınmasıyla, patron önce 12 işçiyi işten çıkarırken, sendikal yetkiye de itiraz etti. Sendikal yetki konusunda hukuki süreç devam ederken, işten çıkarılan işçiler her gün mesai saatlerinde fabrika önünde 156 gündür eylemdeler.

Kocaeli Gebze’de Birleşik Metal-İş Sendikasında örgütlenen işçilerden 11’ini işten atan BBS Metal önünde direniş 83. gününde

Gebze’de bulunan BBS Metal Fabrikasında Birleşik Metal-İş’e üye oldukları için işten atılan 11 işçinin fabrika önündeki direnişi sürüyor.

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş sendikasına üye olan 11 işçi 11 Eylül günü işten atılarak 12 Eylül günü direnişe başlamıştı.

İstanbul Bostancı’da Köroğlu İnşaat’ın apartman inşaatında çalışan 15 işçi, ücretlerinin yatırılmaması üzerine başladıkları iş bırakma eyleminde 70 günü geride bıraktı. İşçiler, haklarını alana kadar direnişlerini sürdürmekte ısrarlı

İstanbul Bostancı’da Köroğlu Grup İnşaat ve Rising İnşaat Mimarlık Restorasyon tarafından ücretleri ödenmeyen 15 işçinin şantiye önünde başlattığı direniş 70. gününde devam ediyor. İşçiler, ücretlerinin bir an önce ödenmesini istiyor.

Köroğlu Grup İnşaat ve Rising İnşaat Mimarlık Restorasyona tarafından Bostancı’da yapılan apartman inşaatının demir, kalıp, beton ve kaba işlerini yapan işçiler, ücretlerinin ödenmediğini söyleyerek 21 Eylül’de eylem başlatmışlardı. Köroğlu Grup yöneticilerinin eylemin ardından işçilerle görüşmesi ve çözüm üretileceğine dair işçilere söz vermesi üzerine eylem sonlandırmıştı. Ancak hiçbir adım atılmadı ve işçiler 25 Eylül’de direnişe başladı.

Avusturyalı MayrMelnhof (MM) Süperpak Şirketi ile Türk-İş’e bağlı Selüloz-İş Sendikası arasındaki 4. dönem toplu iş sözleşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine şirketin İzmir Torbalı, Karaman ve Antep’deki fabrikalarında 20 Haziran’da başlayan grev 167 gündür sürüyor.

Selüloz-İş Sendikası üyesi Süperpak işçileri üç ilde grev yapıyor. Avusturyalı MM Süperpak Şirketi ile Türk-İş’e bağlı Selüloz-İş Sendikası arasındaki toplu iş sözleşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine şirketin İzmir Torbalı, Karaman ve Antep’deki fabrikalarında çalışan 240 işçi grev kararı almıştı. İşverenin sıfır zam dayatmasına karşılık 20 Haziran’da başlayan grev 167. gününe girdi. İşçiler her gün fabrikaları önünde bir araya gelerek direnişlerini kararlıkla sürdürüyor.

Nakliyat-İş Sendikasının örgütlendiği Reysaş Taşıt Muayene İstasyonları İşletim A.Ş, Eskişehir Merkez İstasyonundan 15 işçi tazminatsız işten atıldı. İşçiler hukuksuz uygulamaya karşı 21 Kasım Çarşamba günü direnişe geçti. Direniş 13. gününde sürüyor.

Nakliyat-İş Sendikası toplam 141 işçinin çalıştığı Reysaş Taşıt Muayene İstasyonları İşletim A.Ş.de Şubat ayında örgütlenme başlatmış ve işçilerin çoğunluğunu üye yaparak Bakanlığa çoğunluk tespiti için başvurusunu yapmıştı.

Şubat ayında ki örgütlenme sürecinde farklı tarihlerde ve farklı istasyonlardan toplam 14 sendika üyesi, işveren tarafından hukuksuz ve keyfi bir şekilde işten çıkartılmış, Arabulucu aşamasında yapılan görüşmeler sonucunda atılan işçiler tekrar iş başı yapmışlardı. Ayrıca boşta geçen sürenin ücreti de işveren tarafından ödenmişti.

İşveren aradan geçen bu süreye rağmen tekrar Eskişehir Merkez İstasyonundan 15 sendika üyesi işçiyi haksız, hukuksuz ve keyfi bir şekilde işten attı. Nakliyat-İş Sendikası işten atılan üyelerinin işe geri dönmesi için 21 Kasım Çarşamba günü işyerinin önünde işe geri dönüş mücadelesi, direnişi başlattı. Direniş 13 gündür devam ediyor.

DİSK Gıda-İş Sendikasına üye olduğu için işten atılan Tayaş işçisinin direnişi 15. gününde devam ediyor.

Kocaeli Gebze’de bulunan Tayaş’ta DİSK’e bağlı Gıda-İş Sendikasına üye olduğu için işten atılan işçinin fabrika önünde başlattığı direniş 15. gününde devam ediyor.

TÜRK-İŞ’e bağlı Petrol-İş Sendikasının örgütlü olduğu Avcılar’daki Gripin İlaç Fabrikasında, işçilerin enflasyon oranında zam talebi karşılanmayınca sendika üyesi 83 işçi greve başladı. Grev 6. gününde devam ediyor.

İstanbul Avcılar’da bulunan Petrol-İş’in örgütlü olduğu Gripin İlaç Fabrikasında, patronun dayatması nedeniyle toplu sözleşme görüşmeleri tıkanınca işçiler greve çıktı. Yüzde 25 zam taleplerine karşılık patronun yüzde 17 önerdiğini dile getiren işçiler, kriz koşullarını hatırlatarak “Grevdeyiz, kararlıyız. Hakkımızı alana kadar buradayız” dedi.

Ankara’nın Mamak ilçesinde yapılan TOKİ 2. Etap inşaatında işçiler bir yıldır ücretlerini alamadıkları için iş bıraktı. 22 Kasım gününden beri inşaat alanının önünde eylem yapan işçiler, soğuk havaya rağmen inşaat önüne kurdukları çadırda eylemlerini sürdürüyor.

Mamak’taki TOKİ inşaatında çalışan işçiler, ücretlerinin ödenmemesi ve sigorta primlerinin yatırılmamasına karşı başladıkları direnişi sürdürüyor.

Dün gece polis işçileri direniş alanında gözaltına aldı, işçilerin çadırlarını dağıttı.

Ankara’da aralarında AKA-DER, HDP ve EMEP ‘in de bulunduğu kurumlar direnen TOKİ işçileriyle dayanışmak için kurdukları komiteyi yazılı bir açıklamayla ilan etti.

Real işçileri 17 aydır İstanbul’da tüm AVM’leri patronlara dar ediyor, hakkımızı almadan size de rahat yok demeye, kasaları kilitlemeye AVM önlerinde açıklamalar yapmaya devam ediyor. 17 Aydır Nakliyat-İş Sendikası Real işçileri ile birlikte her gün eylemde.

Makro Marketin konkordato ilan etmesi ile birlikte tazminatlarını da alamadan kapı önüne konulan 6500 Makro işçisi Kayseri, Samsun, Konya, Ankara ve İstanbul’da eylemlerini sürdürüyor.

Kaynak: Gazete Fersude

 

Günün Haberleri

Emek konulu diğer haberler