Takip Et

Güncel

İstanbul çocuk istismarı ve cinayetlerine karşı eylemdeydi

İstanbul’da İHD, Sarıgazi halkı ve İstanbul Kadın Meclisi, çocuk istismarı ve cinayetlerine tepki göstermek için eylemdeydi

İstanbul Kadın Meclisi, çocuk istismarı ve cinayetlerini protesto etmek için “Leyla ve Eylül son olsun, çocuklar yaşasın, gülsün” talebi ile Beşiktaş Hakan Pastanesi önünde buluştu.

Açıklamada konuşan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, çocuklar yaşasın diye eylem yapmanın acı veren bir durum olduğunu belirten Kav, “Tek sorunumuz çocukların kaybolması değil. Eylül ve Leyla’yla çok ciğerimiz yandı ama bunlara benzer şeklide Adana’da da yanmıştı. Burada etek önemli olan şey, birinci mesele bu meselelerin üstünün örtülmesidir. İlk sorunumuz bu” dedi.

Ardından konuşan İstanbul Kadın Meclisi üyesi adına Fidan Ataselim de yaşanan istismara çözüm olarak hadım ve idamın sunulmasının yanlış olduğunu söyleyerek, “Hepimizin, bu toplumun çocuk istismarını durdurmakla ilgili çokça fikri var. Ama bu toplumunun aklı yokmuş gibi davranılıyor. Biz kadınların yürütebileceği bir fikri yokmuş gibi davranılıyor” dedi. Devlet yetkililerinin tutumunu samimi bulmadığını ifade eden Ataselim, “Toplum tarafından, bütün yetki, imkan ve bakanlıklar sende ne duruyorsun? Bunun önünde bir engel varsa biz kadınlar olarak  fikirlerimizle iradelerimizle açmaya hazırız. Ama bir engel olduğunu sanmıyorum. Engel sizin politikalarınızdır. Engel kadın hareketinin ortaya çıkardığı çözüm önerilerini görmezden gelmeye çalışmaktır. Bu suç oluşmadan önce önlenmesi için bir şey yapmayıp sonuçlarıyla toplumu karşı karşıya bırakmak ve toplumun öfkesi karşısında idam gelmeli demek kolaya kaçmaktan başka bir şey değildir” diye belirtti.

Açıklamanın ardından eylem sonlandırıldı.

İHD: İdam çözüm değil, etkili önlemler alınmalı

İnsan Hakları Derneği (İHD) Çocuk Komisyonu çocukların kaçırılması ve şiddet görmesini Galatasaray Meydanı’nda yaptıkları basın açıklaması ile protesto etti. İHD’liler, basın açıklaması öncesi çocukların sessiz çığlıklarına dikkat çekmek amacıyla sessiz oturma eylemi yaptı. Basın açıklamasını İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri okudu.

Son dönemlerde artan kayıp çocuklar ve çocuk istismarlarının çocukların korumasız bırakılmasından kaynaklandığını söyleyen Yoleri, “Eylül ve Leyla’nın yaşadıklarının kamuoyuna yansıması nedeniyle oluşan duyarlılık hadım ve idam üzerinde faile verilecek cezaya odaklı tartışmalarsa çocukların bu vahşetten korunmasını noktasında oldukça yetersiz. Çocuk cinayetlerini daha gerçekleşmeden önlemeye yönelik etkili tedbirler kurtarır çocuğu” dedi.

Devlet ve toplumun çocuk iradesini yok sayan anlayışın çocukları korumakta güçlük çıkarttığına vurgu yapan Yoleri, “Devlet aklı ve toplumsal yapı çocuklardansa kendisini korumayı tercih etmektedir. Bu da çoğu kere, mağdur çocuk ve ailesinin suçlanarak susturulması, bu vahşi suçları işleyenlerin korunması ve cezasızlık olarak karşımıza çıkmaktadır.  Çocuk her hâlükârda failin, ailesinin, toplumun ve devletin mağduru haline getirilmektedir. Çocuklara yönelik suçlar artmasına rağmen, çocuğu korumakla yükümlü devlet de çocuğu yok saymayı tercih etmektedir” diye belirtti.

Devlet politikalarının çocuk ve kadınların istismara ve şiddete uğramasında etkin rol aldığını ve çözümün hadım ile idamdan geçmediğini belirten Yoleri, etkili ve önleyici önlemlerin alınması çağrısında bulundu.

Açıklama atılan sloganlarla son buldu.

Sarıgazi’de polis engeline rağmen eylem

Sarıgazi’de dün Sarıgazi Vatan İlkokulu’nun önünde buluşup, Demokrasi Caddesi boyunca yürüyen ve basın açıklaması yapan kadınlar, bugün tekrardan sokaktaydı. Ancak Vatan İlkokulu önünde buluşan kadınlar, bu kez polis engeliyle karşılaştı. Polis, çocuklarla birlikte yürüyen kadınları yürümekte ısrar etmeleri durumunda saldırmakla tehdit etti. Polis engeline rağmen dağılmayan kadınlar burada basın açıklaması gerçekleştirdi. Kadınlar açıklamanın ardından “Susma haykır, istismara hayır”, “Karanlığa teslim olmayacağız” sloganları atarak eylemi sonlandırdı.

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler