Takip Et

Kadın

Kadınlardan erkek şiddetine karşı yürüyüş

Kadınlar, Kadıköy’de RESET isimli mekanda yaşanan erkek şiddetine karşı Moda Caddesi üzerindeki Tek Büfe önünde toplanarak yürüyüş yaptı.

Kadınlar, Kadıköy’de RESET isimli mekanda yaşanan erkek şiddetine karşı Moda Caddesi üzerindeki Tek Büfe önünde toplanarak yürüyüş yaptı.

“Geceleri mekanları terk etmiyoruz”, “Güvenli mekan istiyoruz”, “Mekanlar bizim, senin mi sandın”, “Artık yeter tacize son” pankartları ile Moda Tek Büfe önünde buluşan kadınlar, şarkı ve sloganlarla RESET isimli mekanın önüne yürüdü.

Geçtikleri her sokakta yaşanan erkek şiddeti ve tacizi teşhir eden kadınlar, “Dilediğimiz saatte, dilediğimiz mekanda oturacağız. Erkekler buna karışamaz” dedi.

“Susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz” diyen kadınlar yürüyüş boyunca “Geceleri de sokakları da terk etmiyoruz”, “Kadın cinayetleri politiktir”, “Erkek vuruyor devlet koruyor”, “Jin, jîyan, azadî”, “Kadınlar sokağa özgürleşmeye” sloganları attı.

Mekanın önüne gelen kadınlar burada basın açıklaması yaptı. Açıklamada;  “Hikayemiz bir mağduriyet hikayesi değil. Hikayemiz hayatımıza, kamusal alanlarımıza sahip çıkma, kendini dayatan erkeklere artık işin o kadar kolay olmadığını hatırlatma hikayesi” denildi.

Bir yandan ‘en havalı semt’ denilerek pazarlanan Kadıköy’de fiziksel, cinsel ve sözlü tacize maruz kaldıklarını belirten kadınlar, “Kadınlar olarak kendini dayatan erkekliğe itirazımız var” diye belirtti.

 

Günün Haberleri

Kadın konulu diğer haberler