Takip Et

Güncel

Katliamın 25’inci yılında Sivas’ta düzenlenecek anmanın programı açıklandı

Sivas Valisi’nin “saldırı uyarıları”na rağmen, Sivas Katliamı’nın 25’inci yılında düzenlenecek olan anmanın programı açıklandı

Sivas Katliamı’nın 25’inci yıldönümü dolayısıyla yapılacak anma programı açıklandı. Öte yandan yapılacak olan anma için Sivas Valisi ile görüşen Pir Sultan Abdal Kültür Derneği yöneticilerinden Özgür Kaplan, Vali’nin kendilerine “Cumhurbaşkanı ya da hükümet aleyhine slogan atılırsa anmaya müdahale ederiz” uyarısında bulunduğunu söyledi.

Otel önünde anma ve miting

2 Temmuz 1993 Sivas Katliamı’nın 25’inci yıldönümü dolayısıyla yapılacak anma programı belli oldu.

25 yıl önce aralarında şair, yazar, sanatçı olmak üzere yakılarak öldürülen 33 kişinin anılması için, Seyrantepe’de bulunan Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Alevi Kültür Dernekleri’ne ait cemevi önünde toplanılacak.

Daha sonra, saat 11.00 civarında, kitlesel yürüyüş düzenlenerek, Madımak Oteli önünde anma ve miting gerçekleştirilecek.

Binlerce kişinin katılması beklenen anmaya; sanatçılar, dernekler, sivil toplum örgütleri, emek ve meslek örgütleri, sendikalar, vakıflar ve siyasi partiler de destek verecek.

Vali’den ‘saldırı’ uyarısı

Öte yandan Pir Sultan Abdal ve Kültür Derneği yöneticileri, anmanın güvenliği için Sivas Valisi Davut Gül ile görüştü.

Mezopotamya Haber Ajansı’nın haberine göre görüşmeye katılanlardan, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Kültür Sanat Sekreteri Özgür Kaplan, Vali Gül’ün alan güvenliğini en üst seviyede sağlayacağına dair kendilerine bilgi verdiğini aktardı. Kaplan ayrıca, Vali’nin kendilerine, “Cumhurbaşkanı ve hükümet aleyhinde slogan atılırsa, mitinge müdahale ederiz” uyarısında bulunduğunu söyledi.

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler