Takip Et

Güncel

Kayyum, Orhan Doğan ismini kaldırdı,yerine Millet Caddesi koydu

Digor ilçesine atanan kayyum DBP’li belediye döneminde bir caddeye verilen Orhan Doğan ismini kaldırdı. Kayyum yine ilçedeki parkın içerisinde yer alan Ehmedê Xanî’nin büstünü de kaldırdı. 

Digor ilçesine atanan kayyum DBP’li belediye döneminde bir caddeye verilen Orhan Doğan ismini kaldırdı. Kayyum yine ilçedeki parkın içerisinde yer alan Ehmedê Xanî’nin büstünü de kaldırdı.

MA’ndan Adnan Bilen’in haberine göre,Kars’ın Digor Belediyesi’ne atanan kayyum, Demokratik Bölgeler Partili (DBP) yönetimi döneminde bir caddeye verilen Kürt siyasetçi Orhan Doğan’ın ismini kaldırarak Millet Caddesi olarak değiştirdi. İlçede bulanan bir parkta yer alan Ehmedê Xanî’nin de büstü de kaldırıldı. Kayyum ayrıca belediyenin logosunu da değiştirdi.

Orhan Doğan Caddesi ‘millet caddesi’ oldu

Duruma tepki gösteren Halkların Demokratik Partisi (HDP) İlçe Eşbaşkanı Zorba Başkurt, parkın içerisinde hem İslam hem de Kürt tarihinde çok önemli bir yeri olan filozof Ehmedê Xanî’nin büstünün kaldırıldığını yine birçok sokak ve cadde isimlerinin değiştirildiğini söyledi. Parkın içerisinde eskiye dair ne varsa kaldırarak parka yeni bir isim verildiğini belirten Başkurt, “Kayyum ilçenin en büyük caddesinin ismi Orhan Doğan caddesiydi onu da değiştirerek ‘Millet Caddesi’ yaptı. Ama ne yaparsa yapsınlar bizim için bir anlamı yoktur. Biz o cadde isimlerini yine anıyor ve kullanıyoruz” dedi.

Bakandan ilginç yanıt!

Kayyumdan sonra halkın belediye ile ilgili hiçbir ilişkisinin kalmadığını söyleyen Başkurt, “Halkımız gidip bir iş dahi istemiyor. Bu konuda halkımızın kayyum politikasına karşı tutumu nettir. İlçede İş-Kur’a başvuran insanlarımıza ‘kim size oy verdiyse gidin onlar sizi işe alsın’ diyorlar. Yine bazı insanlarımız Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’a ‘Biz kirli su içiyoruz, suyumuzu getirin” gibi talepte bulundular ama bakan onlara; “O suyu içmeye devam edin” cevabını verdi. Yani bir bakan bunu diyorsa bunu kınamaktan başka bir şey diyemeyiz. Onların düşüncesi ve fikirleri bundan ibarettir. Yani halk kime oy verirse versin bir bakan bunu söyleyebilir mi? Onlar onu yapsın ama biz halkımızla birlikte bu zor zamanı da atlatarak güzel günlere ulaşacağız. Biz halkımızın bu iradesi karşısında eğiliyoruz. Halkımız seçim günü tüm bunlara gereken cevabı verecektir” dedi.

‘Halk bu zorbalığa boyun eğmeyecek’

Yerel seçimlere ilişkin de konuşan Başkurt şöyle devam etti: “Herkes bilsin ki seçim günü Digor halkı onların kayyum politikalarına en iyi cevabı verecektir. Halkımız kendi iradesiyle tekrar belediyesini kazanacaktır. Digor halkı iradesini bugüne kadar kimseye teslim etmedi bundan sonra da teslim etmeyecektir. Bu hükümet ne kadar zor ve zulüm uygularsa uygulasın halkımız onların bu zorbalığına karşı asla boyun eğmeyecektir. Halkımız kayyumu benimsemedi, benimsemeyecektir.”

 

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler