Takip Et

Güncel

KCK’dan açıklama; “ABD’nin kararı Abdullah Öcalan’a komplonun devamıdır”

ABD’nin Cemil Bayık, Duran Kalkan ve Murat Karayılan hakkında çıkardığı yakalama kararıyla bir açıklama yayımlayan KCK, kararı Abdullah Öcalan’a komplonun devamı olarak niteledi

ABD’nin Cemil Bayık, Duran Kalkan ve Murat Karayılan hakkında çıkardığı yakalama kararıyla bir açıklama yayımlayan KCK, kararı Abdullah Öcalan’a komplonun devamı olarak niteledi.

ABD Salı günü, PKK’nın 3 yöneticisi Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Duran Kalkan’ın kimlik ya da yer tespitini mümkün kılacak bilgiler karşılığında para ödülü vermeyi kararlaştırdı.

ABD; Murat Karayılan için 5 milyon dolara, Cemil Bayık için 4 milyon dolara, Duran Kalkan için de 3 milyon dolara kadar ödül verileceğini açıkladı.

KCK ise ABD’nin kararını kınayan bir açıklama yayımladı.

Açıklamada;”PKK’nin kurucularından, Kürt Özgürlük Hareketi’nin öncü kadrolarından, PKK, KCK ve HPG yönetimlerinde yer alan Cemil Bayık, Duran Kalkan ve Murat Karayılan yoldaşlarımız hakkında ABD mesnetsiz gerekçelerle yakalama emri çıkarmış, ihbar edenlere verilecek ödülleri açıklamıştır. Özgürlük Hareketimize yönelik bu düşmanca tutumun ve alınan kararın siyasi, toplumsal, ahlaki, vicdani ve evrensel hiçbir hukuki gerekçesi yoktur. Tamamen ideolojik ve politik nedenlerle alınmış bir karardır. Ancak hasmane anlayışıyla alınabilecek bu karar bu yoldaşlarımız şahsında sadece PKK’ye, KCK’ye ve HPG’ye değil özgürlük ve demokrasi mücadelesi yürüten tüm Kürt halkına yöneltilmiş bir saldırı olmaktadır” denildi
KCK, ABD’nin kararını, “Abdullah Öcalan’a yönelik komplonun bir parçası olarak gerçekleşen saldırı” olarak yorumladı. Açıklamada PKK’nın IŞİD’le mücadeledeki konumuna vurgu yapıldı ve ABD’nin kararının “tamamen ideolojik ve politik nedenlerle alındığı” savunuldu.

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler