Takip Et

Emek

Kemal Türkler katledilişinin 38’inci yılında anıldı

DİSK kurucu Genel Başkanı Kemal Türkler, katledilişinin 38’inci yıldönümünde mezarı başında anıldı. Anmada konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Geçmişimize ve bütün birikimimize sahip çıkacağız” dedi

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK) kurucu Genel Başkanı Kemal Türkler, katledilişinin 38’inci yılında DİSK üyeleri ve ailesi tarafından Topkapı Mezarlığı’ndaki mezarı başında anıldı. Anmada sık sık “Kemal Türkler kavgamızda yaşıyor”, “Katillerin ipleri sermayenin elinde” ve “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” sloganları atıldı. Anmaya DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, DİSK eski Genel Başkanları Kani Beko, Rıdvan Budak ve Süleyman Çelebi’nin yanı sıra çok sayıda sendika üyesi katıldı.

‘Umudumu hiçbir zaman yitirmedim’

Anmada ilk olarak konuşan  Kemal Türkler’in kızı Olgun Türkler Soydan, birlik ve dayanışmaya ihtiyaç duyulan böylesi bir günde babasının birleştirici özelliğini ortaya çıktığını belirterek, “DİSK’in geçmişteki günlerine kavuşacağına olan inancımla ve özellikle gençlerin gözlerindeki pırıltıyı da gördüğümde çok mutlu oluyorum. Beş yıl öncesine kadar annem de hep aramızda olurdu. Annem de sizleri görseydi bugün çok sevinirdi. İçerisinden geçtiğimiz zorlu günlerden, zorlu ülke koşullarında hep birlikte olup mücadele edersek, içinden güçlükle de olsa çıkabileceğimiz, verdiğimiz mücadelenin sonucunu alabileceğimiz günlere ve aydınlığa ulaşacağımıza olan umudumu hiçbir zaman yitirmedim” dedi.

‘Ölümün yakışmadığı insanlardan biri’’

Ardından söz alan Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Türkler’in kendilerine bırakmış olduğu mirası, işçi sınıfının diğer kuşaklara onurlu bir şekilde aktarmak için mücadele verdiklerini söyleyerek, şu ifadeleri kullandı: “38 yıl, elbette ortalama insan ömrü için yarı ömür demektir. Bugün 40 yıla yaklaşan bir sürenin sonunda Kemal Türkler’in ortaya koymuş olduğu mücadele ilkeleri çok daha fazla geçerli hale geldi. O gün yapılan şeylerin bugün daha fazla ihtiyaç haline geldiğini düşünüyoruz. Bizlere bırakılan bu mirastan gurur duyuyoruz. Kemal Türkler, ölümün yakışmadığı insanlardan biridir. Bizler onu zaten öldü diye kabul etmiyoruz. Yüreklerimize gömüyoruz. Ve biz biliyoruz ki 38 yıldır bizi izliyor. Biz onun bıraktığı ilkelere zeval vermeden yaşamaya çalışıyoruz. Onurlu bir iş bu ama aynı zamana ağır bir iştir. Ama biz bu işi layığıyla yapmak için elimizden geleni yapıyoruz.”

‘Tek Adam rejimine sürüklenmeye çalışılan bir süreci yaşıyoruz’

Anmada konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, kitlesel biçimde omuz omuza vererek yan yana durmanın dosta düşmana önemli bir mesaj verdiğini ve içinden geçilen süreçte önemli bir anlam taşıdığını dile getirerek, “Bugün bu ülkede devleti sıfırdan kuruyoruz diyerek, bu ülkeyi tek adam rejimine sürüklemeye çalışan bir süreci yaşıyoruz. Bu, kurmaya çalıştıkları yeni düzenin hangi sınıfların yararına hangi sınıfların zararına olduğunu önce fiili bir biçimde yaşatılan süreçten sonra 20 Temmuz 2016’dan bu yana ilan edilen OHAL sürecinden ve şimdi de son bir aylık süre içerisinde art arda gelen kararnamelerle yaşatılanlardan biliyoruz” diye konuştu.

Anma, mezarlığa karanfillerin bırakılmasıyla son buldu. Anma sonrası Kemal Türkler’in eşi Sebahat Türkler’in mezarı da ziyaret edildi.

Kaynak: Evrensel Gazetesi

 

 

 

 

 

 

 

Günün Haberleri

Emek konulu diğer haberler