Takip Et

Güncel

KHK mağduru: Amaç karın doyurmaksa devlet memuru olmaya gerek yok

KHK mağduru inşaat mühendisi Bülent Şahin, KHK’leri hazırlayanların amaçlarına ulaşmadığını belirterek, “İnsanların amaçları karın doyurmaksa zaten bunu her şekilde yaparlar. İlla devlet memuru olmalarına gerek yok” dedi

Darbe teşebbüsünün ardından yaklaşık 2 yıl sürdürülen Olağanüstü Hal (OHAL) uygulamalarının yarattığı Kanun Hükmünde Kararname’lerin (KHK) mağduru olan Antep’in Şehitkamil Belediyesi personellerinden inşaat mühendisi Bülent Şahin, KHK’ler ile amaçlanana ulaşılamadığını belirtti. 701 No’lu KHK ile 26 yıldır çalıştığı işten hiçbir gerekçe sunulmadan ihraç edilen Şahin, KHK’lerin yaşamın içerisinde muhalif kimliğini devam ettiren insanlar üzerinde baskı kurma aracı olduğunu söyledi.

‘Açlıkla terbiye edemediler’

KHK’lerle denenmişin denenmeye çalışıldığını aktaran Şahin, KHK’leri düzenleyenlerin kendi amaçları doğrultusunda başarıya ulaşamadığını belirtti. Kendisinden önce de on binlerce insanın işten çıkarıldığını, ancak çıkarılan insanların çizgilerinden sapmadan hayatlarına devam ettiğini ifade eden Şahin, şöyle devam etti: “Açlıkla terbiye etmek,  ‘bakın sizin ekmeğinizi biz veriyoruz’ demek tutmadı. İnsanların amaçları karın doyurmaksa zaten bunu her şekilde yaparlar. İlla devlet memuru olmalarına gerek yok. Ben başarıya ulaşmadılar diyorum, ancak KHK’leri hazırlayanlar başarabildiklerini düşünüyorlar. İhraç edilenlere bir darbe vurulduğu düşünülüyor. KHK mağdurları ne kadar onurlu bir duruş sergilese de hazırlayanlar ‘iyi yaptık’ ve ‘güzel yaptık’ diyorlar.”

Hayal kurmaya devam

İktidarın muhalif sesi susturma açısından her yolu mubah gördüğünü dile getiren Şahin, asıl önemli olanın ihraç edilenlerin ne yaptığı ve nasıl mücadele ettiği olduğunu belirtti. İhraç edilenlerin sisteme karşı yılmadan dayanışmaları gerektiğini vurgulayan Şahin, “İhraç edilenler direnmeliler ve mücadelelerini hukuki alanda devam ettirmeliler. Hukuki alanda mücadele ederken bir kenara geçip oturmamalılar ve yaşamın bir ucundan tutmaya ve geleceklerine dair hayaller kurmaya devam etmelidirler. KHK’nin yılgınlığına kapılarak bir köşeye oturup geleceği beklemek ve yaşama küsmek doğru değildir” dedi.

‘Umutsuz yaşanmaz’

8 buçuk aylık bir açığa alma süreci sonunda hiçbir sebep sunulmadan ihraç edildiğini söyleyen Şahin, belediye başkanı ve yardımcılarının yönlendirmesi sonucu ihraç edildiğini düşündüğünü sözlerine ekledi. Elinde somut bir kanıt olmadığını, ancak üst düzey kişilerin emriyle ihraç ettirildiğini belirten Şahin, “Hukuki sürecin sonunda ihraçların neye dayandırıldığı, eninde sonunda ortaya çıkacak. Hukuki sürecin sonunda da doğru olan kararın çıkacağını, ya da çıkmayacağını bilmiyorum. Ancak umut çok güzel bir şeydir. Ben umutluyum. Umutsuz yaşanmaz” diye ekledi. (MA)

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler