Warning: file_get_contents(https://docs.google.com/spreadsheets/d/1IkGM2We8WFjdb_EuPEbfHfzHhK1magaDCrBA1rG2ElM/gviz/tq?tqx=out:csv): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 429 unknown in /home/gazetepa/public_html/wp-content/plugins/author-chat/pp-author-chat.php on line 715
Kızıltepe JİTEM davası bir kez daha ertelendi! | Gazete Patika
Takip Et

Güncel

Kızıltepe JİTEM davası bir kez daha ertelendi!

Kızıltepe JİTEM Davası’nın 15’inci duruşması da ertelendi

Kızıltepe JİTEM Davası’nın 15’inci duruşması da ertelendi. Mahkeme dosyadan haberi olmayan ailelerin haberdar edilmesini ve daha önce tanık olarak dinlenmesi yönünde karar verilen tanıkların, dinlenmesini reddetti.

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 1992-1996 yılları arasında 22 kişinin öldürülmesine ilişkin açılan ve kamuoyunda “Kızıltepe JİTEM Davası” olarak bilinen davanın 15’inci duruşması Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sanıklar duruşmaya katılmazken, avukatları ile mağdurların avukatı Senem Doğanoğlu ile Nuray Özdoğan duruşmada hazır bulundu. Dava kapsamında emekli Albay Hasan Atilla Uğur, dönemin Diyarbakır İl Jandarma Komutanı Albay Eşref Hatipoğlu, Jandarma Bölük Komutanı Ahmet Boncuk, Başçavuş Ünal Alkan ve köy korucuları Abdurrahman Kurğa, Mehmet Emin Kurğa, Ramazan Çetin, Mehmet Salih Kılınçaslan ile İsmet Kandemir “silahlı örgüt kurmak veya yönetmek, silahlı örgüte üye olmak ve tasarlayarak öldürmek” suçlarından yargılanıyorlar.

Mezopotamya Ajansı’nın paylaştığı bilgiye göre, Kimlik tespiti ardından duruşmaya katılmayan avukatların müzakereleri okundu. Ardından söz alan mağdur avukatlarından Senem Doğanoğlu, “Bir önceki celse yazılı olarak da talepte bulunmuştuk Yusuf Çakar’ın öldürülmesi olayıyla ilgili yakınlarının müşteki olarak davaya katılması için araştırma yapılmadığı, yakınlarının duruşma gününden haberdar edilmelerini, Hüsnü Acay, Bahri Yiğit ve Eyüp Yiğit tanık olarak dinlenmesini istiyoruz. Bunlar kamu tanığı olduğu için mahkeme tarafından adreslerinin tespit edilerek, tanık sıfatıyla dinlenmelerini talep ediyoruz” dedi.

‘Aileler dinlensin’

Yusuf Çakar’ın öldürülmesi olayıyla ilgili JİTEM faaliyetleri konusunda Hekko Kurtar, Halil Direk, Tayyip Günay’ın da tanık olarak dinlenmesi talebinde bulunan Doğanoğlu, “Süleyman Gümüş, Azda Ünal, Süleyman Tunç, Sinan Turan, Abdulkadir Abak, İsmail Aslan ve Cemil Aydoğan dosya HSYK’ya gönderildiğinde dinlenmelerine karar verilmiş ancak bir kısmının adresinde bulunmadığından dinlenememiştir. Bu kişiler hakkında aradan geçen zaman nedeni ile yeniden adres araştırması yaptırılarak, bu kişilerin tanık sıfatı ile beyanlarının alınmasını istiyoruz” diye konuştu.

Ardından söz alan mağdur avukatlarından Nuray Özdoğan da, meslektaşının taleplerini yineledi.

‘Mağdur avukatları dosyayı uzatmak istiyor’

Söz alan sanık avukatı Hüseyin Aslan ise, katılan vekilinin talebinin reddine isteyerek, öldürülen Yusuf Çakar’ın 1 Aralık 1992 ‘de cenazesi bulunduğunu ve davanın ise 2014 yılında açıldığını bu yüzden zamanaşımına süresi dolduğunu belirtti. Soruşturma kapsamında dinlenen tanıkların kimseyi tespit etme yönünde beyanda bulunmadığını hepsinin olaylar sırasında gördüklerini söylediği kişilerin maskeli olduğunu beyan ettiğini aktaran Aslan, mağdur avukatlarının dosyayı uzatma amacıyla tanıkların araştırılması ve dinlenmesini istediğini iddia etti.

Avukatların talepleri ret edildi

Kısa bir aranın ardından ara kararını veren mahkeme heyeti, duruşmayı 18 Aralık tarihine erteledi. Mahkemenin oluşturduğun ara kararlar şöyle: “Başka bir dosyadan tutuklu İzmir 3 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan sanık Eşref Hatipoğlu’nun bir sonraki duruşmaya SEGBİS ile katılmasını, yine başka bir dosyadan tutuklu Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan sanık Mehmet Salih Kılıçaslan’ında SEGBİS ile katılmasını, mağdur vekillerinin tanık olarak dinlenmesi talebinin reddine karar verildi.”

Duruşma sonrasında kısa bir değerlendirme yapan avukat Nuray Özdoğan, “Bu dosyada hala müşteki olarak katılmayanlar var. Mahkeme bunların haberdar edilmesini engelledi. Daha önce tanık olarak dinlenmesine karar verilen, ancak dinlenilmeyen tanıkların dinlenmesini de reddetti” diye konuştu.

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler