Takip Et

Çeviri

Maoist gerillalar bölgede etkisini yeniden kazanıyor

Hindistan’da Kerala ve Karnataka bölgesi polisi ve istihbarat teşkilatları, hazırladıkları bir raporda Hindistan Komünist Partisi (Maoist)’in 12 yıl sonra bölgede yeniden etkisini kazandığını belirtiyor

Hindistan’da Kerala ve Karnataka bölgesi polisi ve istihbarat teşkilatları, hazırladıkları bir raporda Hindistan Komünist Partisi (Maoist)’in 12 yıl sonra bölgede yeniden etkisini kazandığını belirtiyor. 12 yıl önce partinin Karnataka Eyalet Komitesi üyesi olan Saketh’in şehit düşmesinin ardından Maoist gerillaların bölgedeki etkisinin azaldığının belirtildiği raporda şimdi ise gerillaların özellikle bölgenin güneyini kendileri açısından korunaklı alan haline getirdiklerini iddia etti.

Raporda bu “aşırıcılığın” canlanmasının birlik hükümetinin “solu koruma” çabalarına darbe vurabileceğini iddia ederek gerillaların varlığı üzerinden bölgede terör estireceklerini söyleyen istihbarat kurumları, “Şu anda Batı Ghat bölge komitesi Krishnamurthy tarafından yönetiliyor ve askeri olarak Vikram Gowda tarafından destekleniyor. Ana katılımlar Karnataka ve Chhattisgarh’tan sağlanıyor, fakat Batı Ghats’in Kerala kısımlarında kalmayı tercih ediyorlar. Batı Ghat’ın Kerala tarafında sığınaklar ve dört grup var” dedi.

Malzeme temin eden gerillalar hala bulunamadı

Raporda “Eylül 2017’de, beş silahlı Maoist kadrosu, Kerala’nın Kozhikode bölgesinde Parappanpara’daki bir eve girmeye çalıştı. Temel malzeme ve yiyeceklerin sahibini soyduktan sonra, polisle iletişime geçme konusunda onu uyardı ve kaçtılar. Ertesi gün Kerala polisi, yakınlardaki ormanlık alanlardaki gruba karşı büyük bir tarama ve arama operasyonu başlattı, sadece grubun bir iz bırakmadan kaçtığını keşfetti” diyen Kerala polis yetkilisi, bu gerillaları hala bulamadıklarını belirtiyor.

Koloni halkları gerillaya destek veriyor

Kendilerini güçlendirmek amacıyla sosyal, askeri ve organizasyon yeteneklerini geliştirmeyi hedefliyorlar. Eğitimsiz kadroları hem taktik hem de siyasal eğitim vererek eğitmeyi planlıyorlar” denilen raporda, 21 Nisan 2017’de Kerala polisinin, Malappuram bölgesindeki Nilambur Ormanı’nda kamp yapan bir Maoist grubun varlığını rapor ettiklerini ve bunu istihbarata yolladıkları doğrulanıyor.

Bölge halkının gerillalara destek olduğunu ise “Koloni sakinleri, silahlı kadroları kara mayınları hakkında uyarmış ve onların kamp alanına girmesini istememiştir” sözleriyle aktaran raporda devlet sınırlarının güvenlik konusunda zaaflı bölgeler olduğu itiraf ediliyor. Bu bölgelerde daha az polisin görev yapmasının bunda etkili olduğu iddia ediliyor.

Devlet sınırları daha az emniyetli ve bu yüzden Naxal hareketi burada kolay bir şekilde kendisine yer bulabiliyor” denilen raporda, kendilerinin istihbaratı daha da güçlendirdiklerini iddia eden istihbaratçılar, “buraya bir daha gelebilmeleri ve burada hareket edebilmeleri için daha özel bir zeka ile hareket etmeleri lazım” diyorlar.

Kaynak/Özgür Gelecek

Günün Haberleri

Çeviri konulu diğer haberler