Takip Et

Bilim

Mars’ta yaşam belirtisi; göl tespit edildi!

Bilim insanları Mars’ta sıvı halde su bulunduğuna dair ilk kanıtlara ulaşıldığını duyurdu

Bilim insanları Mars’ta sıvı halde su bulunduğuna dair ilk kanıtlara ulaşıldığını duyurdu.Kızıl Gezegen’in güney kutbunda bulunan 1.5 kilometre kalınlığındaki buz tabakasının altında 20 kilometre genişliğinde bir göl tespit edildi.

Daha önce yapılan araştırmalarda Mars’ta su bulunduğuna dair işaretlere rastlandığı belirtilmişti ancak bu buluş gezegende kalıcı su kaynağı bulunduğuna dair ilk kanıt olarak tarihe geçti.

Göl yataklarının geçmişte Mars’ın yüzeyinde bulunduğu tahmin ediliyor. Bilim insanları göre, gezegende su kaynağının varlığının kanıtlanması, Mars’ta hayat olma ihtimalini de yeniden gündeme getirecek.

Araştırmaya katılan Avustralya Astronomi Gözlemevi’nden Freed Watson, “Bu olağanüstü bir keşif. Kızıl gezegende yaşayan organizmaların varlığı konusundaki varsayımlarını güçlendirmeye elverişli” dedi.

Watson, “Yine de ihtiyatlı olmak gerekiyor, zira suyun sıvı halde bulunması için gerekli olan tuz yoğunluğu Dünya’dakine benzer mikrobik tüm yaşam biçimleri için ölümcül olabilir” diye ekledi.

Araştırmacılar, yeni keşifler konusunda ise umutlu. Eğer Mars’ın güney kutbunda sıvı halde su varsa, başka yerlerde de varlık göstermesi ihtimal dahilinde görülüyor. Kanadalı astronot Chris Hadfield, keşfe ilişkin Twitter üzerinde yayınladığı bir mesajda “Dünya’da duyun olduğu yerde yaşam var. Bu konuda yalnız olmayabiliriz” dedi.

 

 

Günün Haberleri

Bilim konulu diğer haberler