Takip Et

Güncel

Mehmet Tunç için AYM’ye başvuru

Cizre Halk Meclisi Eşbaşkanı Mehmet Tunç’un ölümüyle ilgili başlatılan soruşturmaya verilen takipsizlik kararının ardından avukatları Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu

Cizre Halk Meclisi Eşbaşkanı Mehmet Tunç’un ölümüyle ilgili başlatılan soruşturmaya verilen takipsizlik kararının ardından avukatları Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 14 Aralık 2015 ile 2 Mart 2016 tarihleri arasında ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında onlarca kişiyle birlikte mahsur kaldığı evin bodrumunda yaşamını yitiren Cizre Halk Meclisi Eşbaşkanı Mehmet Tunç’un ölümüne ilişkin açılan soruşturmaya Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 16 Nisan günü takipsizlik kararı verildi. Ardından dosya Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi. Mehmet Tunç’un ailesinin avukatları tarafından 5 Haziran’da yapılan itiraz başvurusu da 13 Haziran’da reddedildi. Avukatlar, itiraza verilen ret kararının arından dün Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuruda bulundu.

AYM’ye tedbir başvurusu da yapılmıştı 

Yaptıkları itirazın bir hafta gibi bir süre içinde reddedildiğini söyleyen Özgürlükçü Hukukçular Platformu’ndan (ÖHP) Avukat Newroz Uysal, “Ret üzerine Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yaptık” dedi. Yasak sürecinde, Mehmet Tunç ve aynı bodrumlarda öldürülenler için AYM ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) yaptıkları tedbir kararı başvurusunu hatırlatan Newroz, “Bu kişilerden birinin katledilmesinin ardından yeniden farklı bir başvuruyu önlerine götürmek hukuksuzluğun boyutunu ve yargının etkisizliğini göstermektedir” diye konuştu.

Mehmet Tunç’un yaşamını yitirmeden önce Özgür Gün TV, İMC, Sterk ve Med Nuçe televizyonlarına bağlanarak, yaralıların durumu hakkında bilgi verdiğini hatırlatan Nerwoz, “Cenazesi en son konuşmasını yaparken bildirdiği Cudi Mahallesi Niran Sokak’taki (2’nci bodrum) adreste yanmış halde bulunurken TV’lerde verdiği bilgilerin doğruluğu soruşturmalardaki bilgilerle ortaya çıkmıştır” dedi.

“Savcılık ilk yapması gereken araştırmaları halen yapmamış“

Soruşturmada takipsizliğe giden süreci değerlendiren Newroz, “Savcılık ilk yapması gereken araştırmaları halen yapmamış. Cizre İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün tutanak ve belgeleri, tamamına hiçbir zaman erişemediğimiz telsiz tutanakları, olduğu söylenen ama bir türlü tarafımıza verilmeyen olay yeri görüntüleri, gerçekte varlığı öğrenilemeyen gizli tanık beyanları ve benzeri belgeler ile soruşturmalar yürütülüp sonuçlandırılıyor” şeklinde konuştu.

Kaynak / Mezopotamya Ajansı

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler