Takip Et

Güncel

Mersin Alevi Kadınlar Sempozyumu birinci günü gerçekleşti

Mersin’de  iki gün sürecek olan Alevi kurumlarından kadınların düzenlediği  1. Mersin Alevi Kadınlar Sempozyumu birinci günü gerçekleştirildi.

Mersin’de  iki gün sürecek olan Alevi kurumlarından kadınların düzenlediği  1. Mersin Alevi Kadınlar Sempozyumu birinci günü gerçekleştirildi.

Mersin’de bulunan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Demokratik Alevi Derneği, Alevi Kültür dernekleri ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’de yer alan kadınların düzenlediği sempozyum çerağ uyandırılarak başladı. Açılış Konuşması yapan Mersin Cem Evi Kadın Kolları Başkanı  Zeynep Kaya 9 ay önce Mersin’de  bulunan Alevi kurumlarındaki kadınlarla bir araya geldiklerini, alevi kadınların tarihsel süreçteki yerini ve sorunlarını konuşarak  bu sempozyumu örgütlediklerini belirtti.

Ardından Alevi Bektaşi İnanç Kurulu Üyesi Aysel Demir Klavuz’un çerağ uyandırmasıyla başlayan sempozyum Alevi inancını kadınların anlattığı  ‘’Kadının Türküsü’’ adlı bir belgesel gösterimiyle devam etti.

Bu yol Irk tutmaz

Sempozyum’un ilk oturumunda Alevi  ontolojisi ve kadın üzerine  konuşan Demokratik  Alevi Derneği (DAD) Genel Merkez Eş Başkanı Selda Güneş  bir çok yere göç veren Alevilerin, kendi coğrafyaları dışında aleviliklerini yaşamalarının  zorlaştığını  belirtterek ‘’yaşadığınız yerde hiçbir canı ötekileştirmeden, incitmeden kendi sürecinizi tamamlayıp hak ile bir olma hali buluyor’’ dedi.  Kadına yönelik şiddete dikkat çeken güneş ‘’iktidarlar inançları kendi uzuvlarına,  iktidarları kendi zor aracına, zulüm aracına dönüştürdüğü için hırsızlık yapmakta, tecavüz etmekte meşru görüyorlar’’ diye kaydetti.

Alevi kadın örgütlenmesi çok önemli

Oturumun devamında Ankara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof.Dr Bedriye Poyraz ‘’Toplumsal Süreçte Kadının Konumu’’ üzerine konuşma yaptı. Alevi örgütlerinin şu anda Alevileri temsil edemediğini bu kurumları milletvekili olma yolunda bir basamak olarak kullandıklarını  belirterek  konuşmasına başlayan Poyraz ‘’ en iyi olması gereken dönemde bile kötüler, o nedenle alevi kadın örgütlenmesi çok kıymetli, çok değerli ve çok anlamlı, çok doğru bir zaman’’ dedi.

Feminist mücadelenin dünyada nasıl geliştiğini ve  ve Türkiye’de Kadın hareketinin nasıl haklar kazandığına değinen  Poyraz ’’bu örgütlenmeyi sağlayabilmek için bir sürü mücadeleyi verebilmek için aslında, kadın mücadelesinin ne olduğunu bilmemiz gerekiyor, kadın örgütlenmesinin ne olduğunu bilmemiz gerekiyor, bu çok kıymetli bunu bilmeden hiçbir yere varamayız ’’ diye kaydetti.

Alevilerin bizde kadın erkek söylemi eşittir söylemini eleştiren Poyraz eskiden böyle bir söylemin olmadığını, hiçbir yerde Kadınlar ve erkeklerin kendiliğinden eşit olmadığını kadınların feminist mücadeleyle  bu hakkı kazandığını vurgulayarak ‘’Alevilikte kadın meselesinde öncelikle;  kadın boyutunun ne olduğunu,  kadın erkeke eşitliğinin ne olduğunu, eşitsizliğinin nerden kaynaklandığını,  nasıl öğrendiğimizi,  nasıl onunla mücadele etmemiz gerektiğini,  ne tür stratejiler geliştirmemiz gerektiğini öğrenmemiz gerekiyor, bunun farkına varmamız gerekiyor’’ dedi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler