Takip Et

Güncel

Ölümsüzlüğünün 5. yılında Ahmet Atakan anıldı!

Gezi Ayaklanması sırasında Hatay’da 9 Eylül’ü 10 Eylül’e bağlayan gece ODTÜ direnişine destek eyleminde polisin saldırısı ile katledilen Ahmet Atakan, katledilişinin beşinci yılında Antakya’daki mezarı başında anıldı.

Gezi Ayaklanması sırasında Hatay’da 9 Eylül’ü 10 Eylül’e bağlayan gece ODTÜ direnişine destek eyleminde polisin saldırısı ile katledilen Ahmet Atakan, katledilişinin beşinci yılında Antakya’daki mezarı başında anıldı.

Sendika Org’un haberine göre, Atakan’ın ailesinin çağrısıyla yapılan anmaya Haziran Direnişi sırasında hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz ve Abdullah Cömert’in ailesi, Ahmet’in yoldaşları, demokratik kitle örgütleri ve HDP Milletvekili Tülay Hatimoğulları katıldı.

‘Bu ülkeye eşitliği, özgürlüğü, kardeşliği getirene kadar mücadele edeceğiz’

Saygı duruşuyla başlayan anmada söz alan Zafer Atakan, kardeşi Ahmet Atakan’ın katledilmesinden sonra ülkede katledilen bütün gençlerin acısını yaşadıklarını dile getirerek, “Bu ülkeye eşitliği, özgürlüğü, kardeşliği getirene kadar mücadele edeceğiz” dedi.

Ahmet Atakan’ın annesi Emsal Atakan ise beş yıldır oğlunun katillerinin bulunmadığını ve adalet arayışlarını sürdürdüklerini söyledi.

ODTÜ’ye destek

2013 yılında Haziran Direnişi sürerken, Eylül ayında ODTÜ ormanının katledildiği yol inşaatına karşı ODTÜ’lüler direnişe geçmiş günler ve haftalar boyunca süren bir direniş başlatmışlardı. Haziran Direnişi’nin simge adreslerinden Antakya’nın Armutlu Mahallesi’nde de halk ODTÜ’ye destek vermek için 9 Eylül akşamı sokağa çıkmış, saatlerce süren direnişe polis şiddetli bir biçimde saldırmış Ahmet Atakan da 9 Eylül gecesi polis saldırısı sırasında yaralanmıştı.

Düşme dediler, otopsi yalanladı!

Görgü tanıkları Ahmet Atakan’ın yoldayken polisin attığı gaz fişekleri ile vurulup düştüğünü söyledi. Öte yandan ilerleyen günlerde polis, Ahmet’in vurulduğu noktadaki bir apartmanın çatısından bir kişinin hareketsiz halde düşüş anını gösteren bir video kaydı yayımladı. Polis Ahmet’in çatıdan düşerek öldüğünü, Emniyet’in sorumlu olmadığını iddia ederken, Atakan’a ilk otopsiyi yapan Dr. Selim Matkap, “Atakan’ın vücudunda yüksek bir binanın üzerinden düştüğünü ispatlayan bir bulguya rastlamadık. En önemli iki bulgu var: Birisi akciğerlerde kanama, diğer kafa travması” diyerek polisin iddiasını yalanladı.

‘Sorumlular polisim kahramandır diyenlerdir’

Ahmet Atakan’ın babası Ali Atakan, “Bu çocukları ben büyüttüm. Onları feda etmek için mi büyüttüm? Utansınlar. Sorumlular ‘benim polisim kahramandır’ diyenlerdir” diyerek, “Polisimiz kahramanlık destanı yazdı” demişti.

Ahmet Atakan’ın katledilmesinden iki gün sonra 12 Eylül’de TÜMSİAD Uluslararası Kobi Şurası ve TÜMEXPO Genel Ticaret Fuarı’nda olaylara ilişkin bir konuşma yapan Erdoğan, “Ülkemizin refahını huzurunu bozmaya kimsenin hakkı yoktur. Bu ülkenin güvenlik güçleri gerekli müdahaleyi yapar kusura bakmayın. Bugün demokrasiye sahip çıkan millet var. O bayat senaryonun başarılı olma imkanı yoktur. 27 Mayıs’ın izlerini sildik. 11 yıl içinde çok büyük reformlar yaptık” demişti.

Katledildiği yerde kanlı fişek bulundu!

Erdoğan’ın açıklamasından bir gün sonra Ahmet’in vurulduğu yerde kanlı bir fişek bulunmuş, polisin, Ahmet’in çatıdan düştüğünü kendileriyle alakalı bir durum olmadığı konusundaki ısrarı devam ederken, polis kamerasındaki videolar daha sonra incelendiğinde ise akrep tarafından Ahmet’in bulunduğu noktaya birden fazla gaz bombası atıldığı görülmüştü.

‘Abdullah’ı kaybettik öfkemiz bin kat arttı, Ali İsmail’i kaybettik direncimiz bin kat arttı’

Gezi Direnişi’nin simge isimlerinden biri olan ve katliamının ardından 5 yıl geçen Ahmet Atakan direniş sürerken Antakya’da çekilen Direnen Sevgi belgesel filmine bir söyleşi vermişti:

“Barikatlarda biber gazından korunmaya çalışılırken, bir bakıyorsun, yukarıdan ceket atılıyor. Acayip bir şey… İnsanın tüyleri diken diken oluyor ve sen onu gördüğünde aşırı bir şekilde motive oluyorsun, halkın arkanda olduğu sürece, o dayanışmayı gördüğün sürece korkmuyorsun. Abdullah’ı kaybettik öfkemiz bin kat arttı, Ali İsmail’i kaybettik direncimiz bin kat arttı. Herkes bunu bilsin Antakya bundan sonra uyumaz”demiş.
Facebook hesabından yaptığı bir paylaşımda ise; “Gecenin bu saatinde Ali’yi, ailesini; Abdullah’ı, ailesini düşünüyorsun. Çünkü yüreğim yanıyor. Karşı gelemiyorum; fitnecinin, fesatçının karşısında dimdik duruyorum. Çünkü benim vicdanım şeref dolu, yüreğim delikanlı! Utanması gereken sahip çıkmayanlardır” yazmıştı.

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler