Takip Et

Güncel

Onur Hamzaoğlu ve Fadime Çelebi tahliye edildi

HDK Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu ve ESP Genel Başkanvekili Fadime Çelebi’nin de aralarında bulunduğu 11 siyasetçinin yargılandığı davanın ilk duruşması bugün Ankara 11.Ağır Ceza mahkemesinde görüldü. Duruşmada Çelebi ve Hamzaoğlu hakkında tahliye kararı verildi

Ankara’da görülen duruşmaya  tutuklu yargılanan Çelebi ve Hamzaoğlu’nun yanı sıra tutuksuz yargılan Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Ahmet Kaya, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nin eş sözcüleri Naci Sönmez ve Özlem Eylem Tuncaeli, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Hacer Özdemir, Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) Eş Sözcüsü Kezban Konukçu  ve HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, HDP’li milletvekilleri, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, KESK Eş Başkanı Mehmet Bozgeyik, yurtdışından çok sayıda insan hakları savunucusu, yazar Fikret Başkaya gibi isimler de duruşmayı takip etti. Duruşmayı izlemek için gelen çok sayıda kişi ise duruşma salonunun küçük olmasından dolayı salona giremedi.

Yapılan duruşmada Fadime Çelebi ve Onur Hamzaoğlu yaptıkları savunmada şunları belirttiler;

Fadime Çelebi;  “Afrin operasyonu, kadınların öldürülmesi, çocukların öldürülmesidir. Ben de bir anneyim. Tarih savaşın acısını yazmıştır. Bugün Afrin halkı ile Türkiye halkları arasında herhangi bir sorun yoktur. Yaptığımız basın toplantısının içeriği barışa, halkların kardeşliğine dair bir metindi. Ancak siyasi iktidarın bu operasyonla bir dizi rant elde etmiş olduğunu da gördük. Her gün televizyonlarda rakam vererek, terörist öldürdük diyen fikirler yargılanmıyor ama halkların bir arada ortak yaşama çağrısı yaptığımız bir toplantı nedeniyle yargılanıyoruz. Bir birey olarak da bunu söylemeye devam edeceğim. Barış halkların geleceğidir, kadınların ölmemesidir, çocukların özgür yaşamasıdır. 5 yıl değil 5 bin yıl da verilse bunu söylemeye devam edeceğim. Bunun suç olduğunu düşünüyorum.” Dedi.

Onur Hamzaoğlu;  “Geleneklerin egemenlik alanların belirleyen coğrafya çizgileri, sınırlar çizmiş ama ortak değer ve gelenekleri asla yok etmeyi başaramamıştır. Türkiye-Suriye sınır da bunun bir örneğidir. Türkiye’de yaşayan yurttaşlarımızın birinci derece akrabaları Suriye sınırının diğer tarafındaki köylerde yaşamaktadırlar. Her bayram ve özel günlerde bu aileler Türkiye’ye, Türkiye’deki akrabaları ise Suriye’ye giderler. Afrin insanları akrabalık ilişkileri nedeniyle de ilgilendiriyor. Afrin’de Türkiye yurttaşlarının da akrabaları vardı. Ben de bu ailelerden biriyim.” Dedi. Devamında Hamzaoğlu sözlerine şöyle devam etti.  “Uluslararası hukuka göre saldırının olası sonuçları tarihsel deneyimlerce bilenen ölüm ve acı bir gerçek olduğundan dolayı eş sözcücü olduğum kurum olarak ortak bir basın açıklaması yapıldı. Maalesef ortaya çıkan sonuçlar açıklamamızı doğrulamıştır. Yüzlerce insan ölmüş, kent merkezi talan edilmiştir. Yüzbinlerce insan göç etmek zorunda kalmıştır. Türkiye’de iktidar tarafından Afrin’den dört başlık altında bahsedildi. Bunlar; ‘bekaa sorunu’, ‘tehdit’, ‘savaş” ve ardından da ‘metal yorgunluğumuzu kaldırdı’ diye bahsedildi”

Yapılan savunmaların ardından mahkeme heyeti Çelebi ve Hamzaoğlu hakkında tahliye kararı verdi. Böylece 160 gündür tutuklu bulunan her iki isimde çıkarıldıkları ilk mhkemede tahliye edildiler.

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler