Takip Et

Güncel

Partisine kutlama mesajı gönderen tutsağa günlerce hücre cezası

Tutuklu bulunan HDP Pertek İlçe Eşbaşkanı Erdal Kotan’a geçtiğimiz ay kongresini gerçekleştiren partisine gönderdiği kutlama mesajından kaynaklı hücre cezası verildi. 

Tutuklu bulunan HDP Pertek İlçe Eşbaşkanı Erdal Kotan’a geçtiğimiz ay kongresini gerçekleştiren partisine gönderdiği kutlama mesajından kaynaklı hücre cezası verildi.

MA’nın haberine göre, Elazığ 1’nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Hapishanesi’nde tutuklu bulunan HDP Pertek İlçe Eşbaşkanı Erdal Kotan’ın 13 Ekim’de partisinin gerçekleştirdiği olağanüstü kongresine gönderdiği mesaj suç unsuru sayıldı. Hapishane yönetimi, mesajdan kaynaklı Kotan’a 13 gün hücre cezası verdi.

Partisine gönderdiği mesaj suç sayıldı

Kotan’ın suç teşkil ettiği mesaj şöyle:  “Bugün Ortadoğu, dünya ve bölgedeki koşullar, gelişmeler ve mücadelemizin geldiği aşama göz önüne alındığında hiç şüphem yok ki çok uzak olmayan bir zamanda günümüz imhacı, inkarcı, soykırımcı, faşist egemenlikleri de geçmişte ağa babalarına olduğu gibi halklar tarafından tarihin çöp sepetine atılacaklardır. Başta Dersim olmak üzere Kürdistan’da belediyelerimize atanan kayyumlara halkımız ile birlikte tokat gibi bir cevap verilecektir.”

‘Tecrit altında tutulmaya çalışılıyoruz’

Kotan ise ajansımıza gönderdiği mektupta şu ifadelere yer verdi:   “Gönderdiğim kutlama mesajı nedeniyle açılan disiplin soruşturması hukukun hiçbir normuna uymamakla, birlikte tamamıyla keyfi ve haksız bir soruşturmadır. 13 gün hücre cezasının anlaşılır hiçbir yanı yoktur. Üyesi olduğum partide sorumluluk alan arkadaşlarıma moral destekli bir faks çektim. Kaldı ki göndermiş olduğum yazı sanki illegal bir partiye veya örgüte yollamışım gibi muamele yapılıyor.  Gönderdiğim yazı tamamen ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilecek bir yazıdır. 10 aydır burada tutukluyum. Keyfi uygulamalar ile karşı karşıyayız. Mektuplarımız verilmiyor. Taleplerimiz olumsuz yanıtlarla cevaplandırılıyor. Telefon görüşmeleri, tekmil dayatması, görüşlerde tek sıra, gibi birçok hukuksuzluklar yaşatılıyor. Her geçen gün daha çok psikolojik, baskı ve tecrit altından tutulmaya çalışılıyoruz.”

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler