Takip Et

Dünya

Partizan: “Turgut Kaya siyasi mülteci olarak kabul edilmiştir”

Turgut Kaya’nın siyasi mülteci olarak başvuru talebi kabul edildi

Partizan, Şubat 2018’de Yunanistan’a giriş yapmasının hemen ardından Interpol araması olduğu gerekçesiyle tutuklanan ve 30 Mayıs’ta Atina’da Yüksek Mahkeme tarafından hakkında Türk devletine iade kararı verilen Turgut Kaya’nın siyasi mülteci olarak başvuru talebi kabul edildiğini duyurdu. Partizan, “İçeride ve dışarıda soluksuz bir mücadele sürerken, bu mücadelenin bir sonucu olarak Kaya için İltica Bürosu’na yapılan başvuru 20 Temmuz günü itibariyle nihayet bir sonuca ulaşmış ve Turgut Kaya siyasi mülteci olarak kabul edilmiştir” dedi.

“İade kararı durdurulsun, Turgut Kaya’ya özgürlük!”

Partizan’ın yayımladığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “İçeride ve dışarıda soluksuz bir mücadele sürerken, bu mücadelenin bir sonucu olarak Kaya için İltica Bürosu’na yapılan başvuru 20 Temmuz günü itibariyle nihayet bir sonuca ulaşmış ve Turgut Kaya siyasi mülteci olarak kabul edilmiştir” denilen açıklama şöyle devam etti. “Bu karar, çok önemli bir adım olmakla birlikte, açıktır ki, iade kararı olduğu müddetçe Turgut Kaya’nın özgürlüğü anlamına gelmemektedir.”denildi.

“Tutsak bir devrimcinin dışarıdaki sesini yükseltelim”

Turgut Kaya ile dayanışma çağrısı yapan Partizan açıklamayı şöyle sonlandırdı. “Bizler, Turgut Kaya’nın yoldaşları, dostları, dışarıdaki sesi olarak uluslararası kamuoyunu Kaya’nın direnişine verdiği büyük ve değerli dayanışmayı sürdürmeye, Kaya özgürlüğüne kavuşuncaya kadar bu desteğini büyütmeye çağırıyoruz! Her saat ve her günün Kaya’nın yaşamındaki değerini unutmadan tutsak bir devrimcinin dışarıdaki sesini yükseltelim!” ifadelerine yer verildi

 

 

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler