Takip Et

Güncel

Pervin Buldan: “İkinci tura kalacak iki kişi arasında bir seçim yapacağız”

HDP’nin olası ikinci turda nasıl bir tavır izleyeceğine dair soruyu yanıtlayan Buldan şöyle konuştu: “Kürtler’siz ve HDP’siz hiçbir çözüm olmayacak. Bir kilit parti konumundayız. İkinci tura kalacak iki kişi arasında elbette bir tercih yapmak durumunda kalacağız ama şu anda o tartışmayı yürütmüyoruz.” dedi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turuna dair henüz bir tartışma yürütülmediğini ifade etti.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın sorularını yanıtlayan Buldan, sıfır baraj ittifakında yer almayan HDP’nin baraj altında kalması durumunda demokrasi ayağının eksik olduğu bir parlamentonun oluşacağını belirterek, “Böyle bir şey eğer gerçekleşirse Türkiye yeniden bir erken seçime gitmek durumunda kalacaktır” diye konuştu.

HDP’nin olası ikinci turda nasıl bir tavır izleyeceğine dair soruyu yanıtlayan Buldan şöyle konuştu: “Biz şu an ikinci turu hiç konuşmuyoruz, hiç tartışmıyoruz. Birinci turda Sayın Demirtaş’ın çıkması için bir çabamız olacak. İkinci tura kaldığı zaman Türkiye toplumundan Sayın Demirtaş’ı desteklemesi talebinde bulunacağız. Şimdiden ikinci turu tartışmaya başlamadık. Herkes farklı hesaplar yapıyor ama şunu da çok iyi biliyorlar: Kürtler’siz ve HDP’siz hiçbir çözüm olmayacak. Bir kilit parti konumundayız. İkinci tura kalacak iki kişi arasında elbette bir tercih yapmak durumunda kalacağız ama şu anda o tartışmayı yürütmüyoruz.”

HDP’nin barajı geçememsi durumunda Türkiye’nin yeniden bir erken seçime gitmek durumunda kalacağını kaydeden Buldan “HDP’nin baraj altında kalması durumunda 70-80 milletvekilinin AKP’ye gideceğini hiç kimse göz ardı etmemelidir. Bugün AKP’den büyük rahatsızlık duyan kesimlere bu çağrıyı yapmak isterim” dedi.

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler