Takip Et

Dünya

Putin: Soğuk savaş çok uzun süre önce sona erdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Başkanı Donald Trump’la düzenlediği ortak basın toplantısında Soğuk Savaş’ın çok uzun süre önce sona erdiğini, ikili ilişkilerdeki zorluklar için objektif bir gerekçe bulunmadığını söyled

Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de liderler arasında yapılan ilk kapsamlı görüşmenin ardından gerçekleştirilen ortak basın toplantısında konuşan Putin, ikili ilişkileri ve uluslararası gündemdeki konuları ele aldıklarını belirterek, “Soğuk Savaş çok uzun süre önce sona erdi. Dünyadaki durum ciddi biçimde değişti. İkili ilişkilerdeki zorluklar için objektif bir gerekçe bulunmuyor” dedi.

‘GOLAN Tepelerindeki durum 1974 tarihli anlaşmaya uygun hale getirilmeli’

Suriye’deki gelişmeleri istişare ettiklerini kaydeden Putin, Golan Tepeleri’ndeki durumun 1974’te İsrail ve Suriye arasında yapılan anlaşmaya uygun hale getirilmesi çağrısında bulundu. Putin, Rusya ve ABD’nin Suriye’de çözümün liderliğini üstlenebileceğini söyleyerek, “Suriye’de barış ve uzlaşının tesis edilmesi görevinin yerine getirilmesi iki ülke arasındaki ortak başarılı çalışmanın örneği olabilir” dedi.

‘Rusya, ABD seçimlerine müdahale etmedi ve etmeyecek’

Rus liderin basın toplantısında üzerinde durduğu bir diğer konu, Rusya’nın 2016 başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddiaları oldu. Putin, Rusya’nın ABD’nin iç işlerine karışmadığının ve karışmayı planlamadığının altını çizdi ve şu ifadeleri kullandı: “Başkan Trump, ABD’deki seçim sürecine ilişkin sözde ‘Rus müdahalesi’ konusunda bir kez daha temas etti. Trump’la yaptığım bireysel görüşmeler de dahil daha önce birçok kez söylediğim şeyi tekrar etmek durumunda kaldım: Rusya devleti, seçim süreçleri de dahil olmak üzere ABD’nin iç işlerine hiçbir zaman müdahale etmedi ve etmeyi planlamıyor.”

‘Trump’ın Rusya hakkındakki sözleri Rus toplumunda sempati uyandırdı’

Putin, Trump’ın Rusya ile ilişkilerin normalleştirilmesi gerektiğini söylemesinin ardından Rus toplumunun ABD Başkanı’na sempati duymaya başladığını ve bunun doğal bir şey olduğunu vurguladı. Rus lider, “Evet, Rusya ile ilişkilerin normalleşmesinden yana olduğu için Trump’ın seçimleri kazanmasını istedim” diye ekledi.

‘ABD’nin İran anlaşmasından çıkmasından duyduğumuz rahatsızlığı doğrudan ifade ettik’

Putin, görüşmesi sırasında ABD tarafına Washington’un Ortak Kapsamlı Eylem Planı (JCPOA) olarak da bilinen, İran ve P5+1 ülkeleri arasında imzalanan nükleer anlaşmadan çıkmasından duydukları rahatsızlığı doğrudan dile getirdiklerini kaydetti. Rus lider, “ABD tarafı tutumumuzu gayet iyi biliyor, tutumumuzda bir değişiklik olmadı. İran’ın nükleer anlaşma sayesinde Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı tarafından en fazla denetlenen ülke oldu” diye konuştu.

‘Trump’a ikili ilişkilerdeki sorunları çözmek için ortak uzmanlar komitesi kurmayı önerdim’

Putin, Trump’a ikili ilişkilerdeki sorunlar için çözüm yolu bulunması amacıyla ortak uzmanlar komitesi kurulmasını önerdiğini de söyledi. Rus lider, uzun vadeli ikili ilişkiler kurma sürecinde Rusya-ABD işbirliğinin tarihini ve nüanslarını iyi bilen deneyimli uzmanların katılımını sağlamanın faydalı olacağını düşündüğünü ifade etti.

’12 Rus ajana yöneltilen suçlamalar hakkında bilgim yok’

Basın toplantısının soru-cevap kısmında, ABD’nin 12 Rus askeri istihbaratı (GRU) üyesine seçimlere müdahale soruşturması kapsamında yöneltilen suçlar da soruldu. Bu konuda henüz bilgisi olmadığını söyleyen Putin, öncelikle konunun detaylarını öğrenmesi gerektiğini ifade etti.

‘Top artık sizde’

‘Trump, Suriye konusunda bir soruda topun Rusya tarafında olduğunun söylenmesi üzerine, Putin, yanında getirdiği Dünya Kupası’nda kullanılmış bir futbol topunu Trump’a uzatarak, “Artık top sizde” dedi.

 

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler