Takip Et

Güncel

RSF’den TSK tarafından vurulan gazetecilere ilişkin çağrı

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) TSK’nın Gre Spi’ye yönelik saldırılarda iki gazeteciyi hedef alarak vurduğunu kaydederek, gazetecilerin güvenliğini sağlamanın Türkiye’nin yükümlülüğü olduğunu vurguladı

TSK tarafından geçtiğimiz hafta Kobani ve Gire Spi’ye dönük top atışları düzenlenmişti. Türkiye’nin saldırıları esnasında iki gazeteci yaralanırken, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) konuyla ilgili bir açıklama yaptı. RSF Ortadoğu Masası’nın başındaki isim olan Sophie Anmuth, Türkiye’ye yükümlülüklerini yerine getirme çağrısında bulunarak Hawar Haber Ajansı (ANHA) ile yaptıkları görüşmede, kendilerine gazetecilerin yakın mesafeden ateş açıldığının ve kameraları ile mikrofonlarının görünür olduğu bilgisinin verdi.

Anmuth sözlerine şöyle devam etti: “Savaşçılar, silahlı çatışmalarda bulunan gazetecilerin güvenliği hakkındaki 1738 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararına saygı göstermeli ve çatışmanın iştirakçilerindenmişçesine onları hedef almamalı veya gözaltına almamalı.

“Türk merciler, hem kendi silahlı güçleri hem de destekledikleri gruplar açısından bunun kendilerine yükümlülük getirdiğini kabul etmeli.”

Türkiye tarafından 2 Kasım’da düzenlenen saldırıların hedefindeki Kuzey Suriye kentlerinden Gire Spi’de yaralanan gazetecilerden Gülistan Mihemed’in durumu ciddiyetini koruyor. Mihemed’in durumunun yüzüne isabet eden kurşun nedeniyle ‘endişe verici’ olduğu belirtiliyor.

Bacağından yaralanan bir diğer gazeteci İbrahim Ehmed’in ise durumu iyi.

Afrin’de alıkonulan gazeteciler

Öte yandan RSF, Türkiye’nin Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) grupları ile başlattığı operasyonla 18 Mart’ta girebildiği Afrin’de şu ana dek dört gazetecinin alıkonulduğu bilgisini verdi.

Uluslararası Af Örgütü’nün Ağustos ayındaki raporuna atıf yapan RSF, her bir basın çalışanının ‘fotoğraf çekmek için izni olmadığı’ gerekçesiyle bir ay civarında tutulduğunu belirtti.

RSF’nin aktardığı basın çalışanlarının isimleri şöyle: Redwan Khalil, Kaniwar Khelif, Hasan Khelif, Issam Abas.

 

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler