Takip Et

Dünya

Rus siyaset bilimci: ABD’nin Suriye’de Kürtlere güvenerek yeni adım atma şansı kalmadı

Rus siyaset bilimci Oleg Matveyçev, Suriye’nin ABD yönetimi için ‘kazanç getirmeyen bir proje’ haline geldiğini söyleyerek, Başkan Donald Trump’ın çok zor durumda olduğunu belirtti. Rus siyasetçiye göre ABD’nin Kürtlere güvenerek yeni adımlar atma şansı kalmadı

Trump, Polonya Cumhurbaşkanı Andrjej Duda’yla Beyaz Saray’da düzenlenen ortak basın toplantısında ABD’nin Suriye’de bulunma nedeni olarak IŞİD’i göstermiş ve “İşi bitirmeye çok yakınız” açıklamasında bulunmuştu.

‘Rusya,Türkiye ve İran’ın duruşları etkili oldu’

Trump’ın sözlerini Sputnik için yorumlayan Matveyçev, “Washington, şu anda çok zor bir durumda. Önceki ABD yönetiminin yaptığı planların hiçbir durumda hayata geçirilemeyeceği son derece açık. Bu durumun oluşmasında Rusya’nın duruşu kadar bölgenin köklü aktörleri Türkiye ve İran’ın ortaya koyduğu duruş da etkili oldu” dedi.

‘ABD için temel sorun buradan yüzünün akıyla çıkmak

ABD’nin Kürtlere güvenerek bölgede yeni fikirler geliştirme şansı bulunmadığını belirten Matveyçev, bu nedenle Washington yönetiminin kazanç getirmeyen bu Suriye projesini bir şekilde sona erdirmesi gerektiğinin altını çizdi.Rus uzman, ABD için temel sorunun bu durumdan yüzünün akıyla çıkmak olduğunu sözlerine ekledi.

 

 

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler