Takip Et

Dünya

Rusya’dan anti-balistik füze testi

Rusya, belirsizlik içerisindeki anlaşma konusunda mesaj gönderircesine anti-balistik füze testi gerçekleştirdi.

ABD ve Rusya arasında SSCB döneminde imzalanan ve Soğuk Savaş’ın sonu olarak tanımlanan Orta Menzilli Nükleer Güçler Anlaşması’nın devam ettirilip ettirilmeyeceği konusundaki olumsuz vaziyet sürerken, Rusya konuya ilişkin ‘hazırım’ mesajı verircesine gerçekleştirdiği anti-balistik füze testinin görüntülerini yayınladı.

Kazakistan’daki Sary-Shagan bölgesinde yapılan testin başarılı olduğu belirtilirken Rusya Füze Savunma Görev Gücü Komutanı Sergei Grabchuk, yeni anti-balistik füzenin beklenen isabetliliği yakaladığını ve hedefini vurarak görevi başarıyla tamamladığını ifade etti.

INF Anlaşması nedir?

Eski birlik cumhuriyetlerinden Rusya, Ukrayna, Belarus ve Kazakistan’ın ABD’yle 1987’de imzaladığı INF Anlaşması, karşılıklı olarak tarafların 500 il 5,500 kilometre menzilli nükleer başlık taşıyabilen balistik füze stoklarını azaltmalarını, kontrol etmelerini ve sınırlamalarını buyuruyor.

ABD Başkanı Donald Trump, anlaşmanın uzatılması gerektiği 2018 yılı içerisinde anlaşmadan çekileceklerini ve böylelikle anlaşmanın boşa düşeceğini çok kez ifade etmiş ve şimdiye kadarki görüşmeler sonuçsuz kalmıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yakın vakitte anlaşmanın yeniden imzalanmaması halinde ‘çok tehlikeli bir yeni silahlanma yarışının kapıda olduğunu’ söylemişti. Rusya bu yıl şubat, nisan, temmuz ve ağustos aylarında benzer anti-balistik füze testleri gerçekleştirmişti.

Orta Menzilli Nükleer Güçler Anlaşması’nın boşa düşmesinin ardından

 

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler