Takip Et

Dünya

Rusya’dan İdlib açıklaması

Rusya Hava Kuvvetleri’nin İdlib’in  güney batısına yönelik düzenlediği hava saldırılarıyla ilgili olarak Kremlin kaynaklarından yapılan ilk açıklamada “İdlib ‘deki teröristler Suriye’deki Rus üsleri için tehdit. İdlib’deki son durum Tahran zirvesinde ele alınacak” ifadelerine yer verildi

Rusya’nın Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov yaptığı basın toplantısında İdlib’e yönelik gerçekleştirilen hava saldırısına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Peskov, İdlib’in bombaladığını ve bunun bir süredir yaklaşmakta olduğu söylenen operasyonunun başladığı anlamına gelip gelmediği sorusu karşısında şunları söyledi:

“Askerilerimizin orada (Suriye) ne yaptığına ilişkin operasyonel bilgiye sahip değilim. Bu tip konularda (Rusya) Savunma Bakanlığı’na danışmanızı tavsiye ederim.”

Saldırı öğlen saatlerinde geldi

Rus Hava Kuvvetleri, İdlib vilayeti sınırları içindeki 20’den fazla bölgeye hava saldırısı düzenledi. Saldırılar 22 günlük aranın ardından gerçekleşti. Dijital bilgilendirme platformu Syria Live UA Map, saldırının İdlib’e bağlı Cisr Eş Şuğur ilçesinin kırsalında gerçekleştirildiği bilgisini geçti. Uçaklar, Suriye ordusunun hazırlık olarak iki haftadır top atışları ile vurduğu cihatçı noktaları hedef aldı.

Rus güçleri Cisr Eş Şuğur ilçe merkezinin kuzeyindeki Canudiye köyüne de iki hava saldırısı düzenledi. Bölgedeki kaynakların aktardığı bilgilere göre Gab Ovası’nda Sirmaniye, Zeyzun ve Cadraya köyleri arasında yer alan bölgeye 10’dan fazla bomba atıldı.

 

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler