Takip Et

Güncel

Rusya’dan kritik açıklamalar: ‘ABD, Suriye’de Kürt devleti kurmaya çalışıyor

Rusya’nın hem Genelkurmay Başkanı hem de Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü tarafından, Türkiye’yi doğrudan ilgilendirecek şekilde Suriye’yle ilgili kritik açıklamalar geldi

Rusya’nın hem Genelkurmay Başkanı hem de Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü tarafından, Türkiye’yi doğrudan ilgilendirecek şekilde Suriye’yle ilgili kritik açıklamalar geldi

Rusya Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov, Suriye’deki sürecin geleceği için kritik açıklamalarda bulunarak “Rus istihbarat araçları, Suriye’nin doğusundaki uluslararası koalisyon güçlerinin kontrol ettiği bölgelerden Türkiye ve Irak topraklarına giden, petrol tankerlerinden oluşan konvoyları düzenli olarak tespit ediyor” dedi.
‘ABD Suriye’de ayrılıkçı eğilimleri pekiştirip hükümet kuruyor’

Rojava’daki durum hakkında da konuşan Gerasimov, “ABD’nin Suriyeli Kürtlerle iş birliği yaptığı, merkezi hükümetten bağımsız bir sözde devlet yapısı kurmaya çalıştığı Fırat’ın doğusundaki durum, giderek daha kötüye gidiyor. Halihazırda, Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu adını verdikleri yapı için hükümet kuruyorlar. Silah ve askeri teçhizat tedarik ederek Kürtlerin ayrılıkçı eğilimlerini pekiştiren ABD, Kürtlerin Arap kabilelerine karşı zor kullanmasına da izin veriyor” ifadelerini kullandı.

‘Rusya ve Türkiye’nin planları sabote ediliyor’

Bir açıklama da Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova’dan geldi ve Rusya ile Türkiye’nin idlib planlarının sabote edilmekte olduğunu söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, Rusya ile Türkiye arasındaki İdlib’de silahsızlaştırılmış bölge oluşturulmasına yönelik anlaşmanın uygulanmaya devam ettiğini, ancak sürecin militanların provokasyonları nedeniyle zorlaştığını ifade etti. Zaharova, anlaşmanın başarısız olmasına yönelik provokasyonların şimdilik önlenemediğini kaydetti ve “İdlib’de silahsızlaştırılmış bölge oluşturulmasına yönelik anlaşma uygulanmaya devam ediyor. Türk tarafı teröristlerin ılımlı muhaliflerle ayrılması için çalışıyor, ancak 20 kilometrelik silahsızlaştırılmış bölge oluşturulması talebine tüm aşırıcılar uymuyor” şeklinde konuştu.

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler