Takip Et

Güncel

Sakarya’da Irkçı saldırıda öldürülen Kadri Sakçı davası yarın görülecek

Sakarya’da “Kürdüz” dedikleri için oğluyla birlikte silahlı saldırıya uğrayan ve yaşamını yitiren Kadri Sakçı davasının ilk duruşması yarın görülecek. Dosyada, sanık Hikmet Usta “kasten öldürme” suçundan müebbet hapis cezası istemiyle yargılanacak. İddianamede defalarca Usta’nın alkollü olduğu vurgulandı

Sakarya’da “Kürdüz” dedikleri için oğluyla birlikte silahlı saldırıya uğrayan ve yaşamını yitiren Kadri Sakçı davasının ilk duruşması yarın görülecek. Dosyada, sanık Hikmet Usta “kasten öldürme” suçundan müebbet hapis cezası istemiyle yargılanacak. İddianamede defalarca Usta’nın alkollü olduğu vurgulandı.

Sakarya’nın Hendek ilçesinde bulunan Yenimahalle’de Kürtçe konuştukları için 16 Aralık 2018’de silahlı saldırıya uğrayan Kadri Sakçı (43) ve oğlu Burhan Sakçı ağır yaralamıştı. Kadri Sakçı olaydan bir saat sonra yaşamını yitirirken oğlu Burhan Sakçı (16) ise üç gün kaldığı yoğun bakımın ardından taburcu olmuştu. 

Kadri Sakçı’nın ölümüyle ilgili iddianame tamamlandı. İddianamede sanık Hikmet Usta hakkında maktül Kadri Sakçı ve oğlu Burhan Sakçı’ya yönelik işlediği suç nedeniyle “kasten öldürme”den müebbet hapis cezası istemiyle, Recep Eş hakkında “suçluyu kayırma” suçundan 6 aydan 5 yıla kadar hapis istemiyle Sakarya 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Davanın ilk duruşması 15 Mart tarihinde görülecek. İddianamede sanık, mağdur, tanık ve olayda bilgi sahibi olan birçok kişinin ifadesine yer verildi.

‘Bize Suriyeli misiniz diye sordu’ 

İddianamede, olayla yaralanan Burhan Sakçı’nın tedavi gördüğü hastanede ve daha sonra Cumhuriyet Savcısı tarafından evinde alınan ifadesine yer verildi. Burhan Sakçı ifadesinde, eve geçmek için olayın yaşandığı yere, babasının yanına gittiğini söyleyerek babasının yanında arkadaşı Erol Kapan’ın olduğunu ve daha önce tanımadığı Hikmet Usta isimli şahsın bağıra çağıra kendilerine doğru geldiğini söyledi. Burhan Sakçı, ifadesinin devamında “Bize ‘siz Suriyeli misiniz?’ sordu. Babam ise ‘hayır biz Suriyeli değiliz’ şeklinde cevap verdi. Hikmet Usta isimli şahıs hakaretlerine devam ettiği sırada babam ona ‘utanmıyor musun, yanımda çocuğum var, niçin küfür ediyorsun?’ dedi. O sırada Recep Eş isimli şahıs geldi. Bize dönerek Hikmet Usta için ‘sarhoştur aldırış etmeyin’ dedi. Bu konuşmalar geçerken Hikmet Usta isimli kişi silahına davranıp bizi vurdu. Mert Usta isimli kişiyi olay yerinde görmedim. Bunlarla daha önce husumetimiz bulunmamaktadır” dedi.  

Cinsiyetçi küfürler edip saldırdı 

Olay yerinde öldürülen Kadri Sakçı’nın arkadaşı Erol Kapan’ın, tanık olarak alınan ifadesinde Kadri Sakçı ve oğlu Burhan ile kıraathane önünde karşılaştıklarını belirtti. Bu esnada daha önce tanımadığı Hikmet Usta isimli kişinin yanlarına geldiğini ve Suriyelilere cinsiyetçi küfürler ettiğini dile getiren Kapan, Kadri Sakçı’nın, “biz Suriyeli değiliz” şeklinde cevap verdiğini, Hikmet Usta’nın Suriyeli vatandaşları kast ederek hakaretlerine devam ettiğini vurguladı. Bu sırada Recep Eş isimli kişinin yanlarına gelerek Hikmet Usta’yı kast ederek alkollü olduğunu onun adına özür dilediğini belirtti. Kadri Sakçı’nın bu sırada “Amca oğlum yanımda küfür etme ayıptır” dediğini, Hikmet Usta’nın hakaretlerine son vermeyince olayın büyüdüğünü Hikmet Usta’nın silahını çıkararak Kadri ve oğlu Burhan Sakçı’yı vurduğunu anlattı. Kadri Sakçı’nın, Hikmet Usta’ya karşı herhangi bir müdahalesinin bulunmadığın dile getiren Kapan, olay sırasında Mert Usta adlı şahsın orada olmadığını söyledi. 

‘Yere ateş ettim iddiası’

İfadesi alınan şüpheli Hikmet Usta olay yerinden geçerken Suriyelileri gördüğünü, cinsiyetçi küfürler ederek “Bu Suriyelilerin ne işi var?” dediğini anlattı. Hikmet Usta şöyle devam etti: “Daha önce tanımadığım Kadri Sakçı, bana ‘neden böyle konuşuyorsun?’ diye sordu. Ben de ona ‘sen neden onları savunuyorsun?’ dedim. Kadri Sakçı ile aramızda tartışma çıktı. Bu sırada yere 4-5 el ateş ettim. Kadri Sakçı ve oğluna isabet etti.” Mert Usta da ifadesinde Recep Eş ile birlikte babasının yanına gittiklerini, babasının yanına varmadan silah sesi duyduğunu söyledi. Usta, Recep Eş ile birlikte babasını olay yerinden uzaklaştırdıklarını belirterek kasten öldürme olayına eşlik etmediklerini ifade etti. 

‘Hikmet Usta hakaretler savuruyordu’

Recep Eş de ifadesinde olay günü Mert Usta ile birlikte olduğunu vurgulayarak, “Bu sırada Hikmet Usta bizi aradı. Sesinden alkollü olduğunu anladık. Hikmet Usta’yı almak için olay yerine gittik. Oraya gittiğimizde Hikmet Usta etrafa hakaretler savuruyordu. O esnada oradan geçen Kadri Sakçı ‘Kime küfrediyorsun?’ dedi. Ben de ‘Sana küfretmiyor, sarhoştur’ dedim. Ben Kadri Sakçı ile konuşurken Hikmet Usta silahını kullanıp yere doğru ateş etti. Fakat Kadri Sakçı ile oğlunu vurdu” diye vurguladı. 

Mahmut Usta da ifadesinde suçlamaları reddederek Kadri Sakçı ve oğlunu tanımadığını, husumetlerinin olmadığını söyledi.

Tanık ifadeleri 

Soruşturmada bilgi sahibi olarak ifadesi alınan Burhan Pehlevan’ın alınan ifadesinde, kıraathanede bulunurken silah sesi duyduğunu, dışarı çıktığında iki kişinin vurulduğunu gördüğünü, Hikmet Usta’nın elinden silahı aldığını dile getirdi. 

Sefa Çakıroğlu ise bilgi sahibi olarak alınan ifadesinde taraflar arasında sözlü tartışma yaşandığını Recep Eş isimli şahsın tarafları ayırmaya çalıştığını ve o esnada silah sesi duyduğunu vurguladı.

Abdullah Kürşat Duyar’ın bilgi sahibi olarak alınan ifadesinde, olay yaşandıktan sonra Hikmet Usta ve Mert Usta’nın, kıraathane sahibi olan Burhan Pehlevan arasında arbede yaşandığını dile getirerek bu tartışma sırasında Mert Usta’nın elinde bıçak bulunduğunu dile getirdi.

Savcıya göre Hikmet Usta alkolün etkisiyle saldırdı 

Soruşturma kapsamında, akşam saat 20.00 sıralarında Hikmet Usta’nın alkollü bir şekilde Burhan Pehlevan’ın kıraathanesine giderek, kıraathane önünde bulunan boş bir masaya oturduğu ardından, Recep Eş’i arayarak alkollü olduğu ve kendisini bulunduğu yere gelerek almalarını söylediği iddia edildi. İddianamede, Hikmet Usta’nın oturduğu kahvehane masasında alkolün etkisiyle Suriyeli yurttaşları kast ederek çevreye hakaretlerde bulunduğu, bu sırada Kadri Sakçı’nın da olay yerine geldiği tanık Erol Kapan ile kahvehane önünde sohbet etmeye başladığı vurgulandı. Hikmet Usta’nın çevreye yönelik hakaretlerine devam ettiği ve bulunduğu masadan kalkarak mağdur Burhan Sakçı ve maktul Kadri Sakçı’ya “siz Suriyeli misiniz?” şeklinde soru sorduğu, maktul Kadri Sakçı’nın şüpheli Hikmet Usta’ya “hayır biz Suriyeli değiliz” şeklinde cevap verdiği, bunun üzerine şüpheli Hikmet Usta’nın oturduğu masaya geri döndüğü, akabinde mağdur ve maktule hitaben “dağılın buradan” diyerek cinsiyetçi küfürler ettiğinin altı çizildi. Olayın büyümesinin ardından Hikmet Usta’nın silahını çıkarak Kadri Sakçı ve oğlu Burhan Sakçı’yı hedef alarak ateş ettiği belirtildi. 

İddianamede, sanık Hikmet Usta’nın öldürme kastı ile mağdur Burhan Sakçı ve maktul Kadri Sakçı’ye yönelik öldürmeye elverişli silah ile birden çok kez ateş ettiğini, bu olay sırasında şüpheli Hikmet Usta’nın alınan adli raporuna göre 2.55 promil alkollü olduğunun tespit edildiği belirtildi. Kadir Sakçı’nin ateşli silahla öldüğünün tespit edildiğine dikkat çekildi.

Burhan Sakçı’ya yönelik “kasten öldürme” eyleminin teşebbüs aşamasında kaldığı belirtilerek, şüpheli Hikmet Usta’nın mağdur Burhan Sakçı’ye yönelik kasten öldürmeye teşebbüs suçunu, maktul Kadri Sakçı’ya yönelik kasten öldürme suçunu işlediği, aynı zamanda olayda ruhsatsız silah kullanmak suretiyle üzerine atılı 6136 sayılı yasaya muhalefet suçunu işlediği, şüpheli Recep Eş’in ise olaydan sonra şüpheli Hikmet Usta’nın yakalanmasına engel olmak amacıyla şüpheli Hikmet Usta’yı kendi aracı ile Bursa iline götürdüğü, bu şekilde üzerine atılı suçluyu kayırma suçunu işlediğinin anlaşıldığına dikkat çekildi.

Soruşturmada Mahmut Usta ve Mert Usta hakkında “kasten öldürme”, “kasten öldürmeye teşebbüs” ve “suçluyu kayırma” suçlarından, Recep Eş hakkında ise “kasten öldürme” ve “kasten öldürmeye teşebbüs” suçlarından, Melek Usta, Nurbanu Usta hakkında “kasten öldürme” ve “kasten öldürmeye teşebbüs” suçlarını işlediklerine dair yeterli delil elde edilemediğinden takipsizlik kararı verildi.

Valilik Kürtlerle ilgisi yok demişti

Olay yaklaşık bir hafta sonra basına yansımıştı. O güne kadar herhangi bir açıklama yapmayan Sakarya Valiliği, olayın basına yansımasının ardından açıklama yapmıştı. Olayın Kürtlük ile bir alakasının olmadığını ileri süren valilik, adli bir vaka olduğunu iddia etmişti. Kadir Sakçı’nın ağabeyi Fahrettin Sakçı, Sakarya Valiliği’nin bu yönlü açıklamasını reddetmişti. AKP’li birçok yetkili de olayın üzerini örtmek ve Sakçı’nın Kürt olduğu için öldürülmediğini savunmak için ailenin evine gitmişti. 

Olayın basına yansımasının ardından kamuoyunda gündem oluştu. Ardından sosyal medyada “Evet Kürdüz” hashtag açılmıştı. “Evet Kürdüz” hashtag’ı ile binlerce kişi sosyal medyada paylaşım yapmıştı. 

2006’da kardeşi öldürülmüş

Olayda öldürülen Kadri Sakçı’nın kardeşi Sabri Sakçı’nın da, 2006 yılında da aynı şekilde sokak ortasında vurulduğu öğrenilmişti. 

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler