Takip Et

Güncel

Selahattin Demirtaş’ın hapis cezası onaylandı

Selahattin Demirtaş ve Sırrı Süreyya Önder hakkında ‘silahlı terör örgütü propagandası yapmak’tan verilen hapis cezaları onaylandı.

Kararla birlikte Demirtaş hakkında verilen AİHM kararı da hükümsüz kaldı. HDP’nin önceki dönem eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın cezası onaylandı. Bu kararla AİHM’in tahliye yönünde verdiği karar uygulanamayacak. İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Selahattin Demirtaş ‘silahlı terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan 4 yıl 8 ay, HDP eski Ankara Vekili Sırrı Süreyya Önder ise 3 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Cezalara sanık avukatları itiraz etmişti.

Cezalar bugün onandı

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi İkinci Ceza Dairesi’nin bugün aldığı onama kararı ile cezalar kesinleşti. Demirtaş ve Önder, 2013 yılında İstanbul-Zeytinburnu’nda düzenlenen Newroz kutlamalarında yaptıkları konuşmalarda, “PKK’yı ve örgütün lideri Abdullah Öcalan’ı övdükleri” iddiasıyla yargılanıyordu.

Demirtaş’ın avukatlarından Ramazan Demir kararın ardından yaptığı açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en gayri meşru ve ısmarlama mahkumiyet kararlarından biri oldu. ‘Hamle yapacağız’ dediler ve bütün ülkenin gözüne sokarak Demirtaş’ı hükümlü hale getirip AİHM’in tahliye kararını boşa çıkardılar. Tarih bunları yazıyor. Biz de yazıyoruz. Bu hukuksuzluğa alet olan herkesten bir gün hukuk önünde hesap soracağız. Demirtaş’ın ve bütün siyasi tutsakların bu şekilde gasp edinen haklarını en iyi şekilde savunmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler