Takip Et

Emek

Sendikalar’dan ortak açıklama; ”3. Havalimanı’nda asıl yargılanması gerekenler patronlardır”

DİSK/ Dev Yapı-İş, İnşaat-İş ve İYİ-SEN, kötü çalışma koşulları ve artan iş cinayetlerine karşı 14 Eylül’de iş bırakan ve daha sonra yüzlercesi gözaltına alınan, onlarcası tutuklanan işçiler için açıklama yaptı. İstanbul Beşiktaş’taki DİSK Genel Merkezi’nde yapılan toplantıda basın açıklamasını Dev Yapı-İş Sendikası Genel Sekreteri Nihat Demir okudu

DİSK/ Dev Yapı-İş, İnşaat-İş ve İYİ-SEN, inşaat işçileriyle dayanışmak için bugün DİSK genel merkezinde bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda ortak basın açıklamasını Dev Yapı-İş Sendikası genel sekreteri Nihat Demir okudu. Nihat Demir tarafından okunan açıklamada;

”Tutuklanan 3 Havalimanı işçilerinin serbest bırakılması ve işçilerin tüm taleplerinin kabul edilmesi için işçi sınıfı mücadelesinden yana olan aydınlar, meslek ve demokratik kitle örgütleri ile siyasi partileri 3. Havalimanı işçileri ile dayanışmaya çağırdı. İşçilerin tutuklanmasını, işçilerin haklı taleplerine ve örgütlenme hakkına yapılmış bir saldırı olarak gördüklerini söyleyen Demir tutuklanan işçilerin derhal serbest bırakılmasını isteyerek şöyle devam etti:

3. Havalimanı’nda inşaat işçilerine dayatılan kölelik şartlarını reddediyor, barınma, ulaşım, güvenli ve güvenceli çalışma taleplerinin bir an önce yerine getirilmesini bir kez daha talep ediyoruz. Bu taleplerin ayrıca bir suç duyurusu olduğunu, 3. Havalimanında asıl patronların yargılanması gerektiğini belirtiyoruz. Başta sendikalar olmak üzere emekten ve işçi sınıfı mücadelesinden yana olan aydınları, meslek ve demokratik kitle örgütleri ile siyasi partileri, havalimanı işçileriyle dayanışmaya çağırıyoruz.”ifadelerine yer verdi.

Ortak metnin altında imzası bulunan kurumlar şöyle;

DİSK, KESK , TMMOB, TTB, Gıda-İş, Limter-İş, Sine-Sen, Emekliler Dayanışma Sendikası, Genç İşçi Derneği, Emekçiler Derneği, Alınteri, Adalar Demokrasi Meclisi, Birleşik Devrimci Parti, Demokratik Bölgeler Partisi, Demokratik Toplum Kongresi, Demokrasi İçin Birlik, Devrimci Anarşist Faaliyet, Devrimci Hareket, Diyalog Grubu, Emekçi Hareket Partisi, Emek Partisi, Ezilenlerin Sosyalist Partisi, Halkların Demokratik Kongresi, Halkların Demokratik Partisi, Halkların Demokratik Partisi Gençlik Meclisleri, Halkların Demokratik Partisi Kadın Meclisleri, Mücadele Birliği Platformu, Partizan, Sosyalist Meclisler Federasyonu, Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi, Türkiye İşçi Partisi, Türkiye Komünist Hareketi, Yeni Demokrat Gençlik, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, Yurttaş Girişimi, 78’liler Girişimi.

 

Günün Haberleri

Emek konulu diğer haberler