Takip Et

Güncel

Soğan zam şampiyonu oldu!

Soğan, yüzde 45,5’lik artışla Kasım ayı zam şampiyonu oldu

İstanbul’da Kasım ayı göz önüne alındığında fiyatı en çok artan ürün yüzde 45,5’le soğan oldu.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emri ile başlatılan ‘soğan operasyonları’ ürünün fiyatını düşürmezken soğan üreticileri ve yurttaşlar duruma oldukça tepkili.

İTO verilerine göre,

Kasım ayında 96 ürünün perakende fiyatı artış gösterirken ‘zam şampiyonu’ yüzde 45,5’lik artışla soğan oldu.

İTO’nun verilerine göre, Kasım ayı perakende fiyatlar aylık yüzde 0,24 düşerken, toptan fiyatlar yüzde 0,18 arttı. Yıllık bazda ise perakende fiyatlar yüzde 18,61, toptan fiyatlar yüzde 24,57 arttı.

İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi’nde yer alan 242 ürün üzerinden yapılan incelemelere göre, 96 ürünün fiyatında artış kaydedildi. 47 ürünün fiyatı azalırken, 99 ürünün fiyatı değişmedi.

Harcama gruplarına göre bakıldığında perakende fiyatlarında aylık artış kaydeden gruplar ve oranları şu şekilde: giyimde yüzde 0,42, gıdada yüzde 0,28, ev eşyasında yüzde 0,03, sağlık ve kişisel bakımda yüzde 0,02.

Ne olmuştu?

Erdoğan’ın Muhtarlar Toplantısı’nda yaptığı “Bundan sonra aldığımız ihbarlar sebebiyle stokların yapıldığı depoları basacağız. Kimse benim vatandaşıma halkıma, pahalı ürün yedirme hakkına sahip değildir” şeklindeki konuşmasından sonra gözler soğana çevrilmiş, başta Ankara olmak üzere soğan üreticisi bölgelerde depolara baskınlar yapılmıştı.

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler