Takip Et

Güncel

TCDD Müdürü: Çorlu’da meterolojiden bilgi alamadık

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, Çorlu’da 25 kişinin yaşamını yitirdiği tren faciasıyla ilgili ilk kez konuştu

Çorlu’da 8 Temmuz’da 25 kişinin yaşamını yitirdiği 341 kişinin de yaralandığı tren faciası ile ilgili konuşan TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, “Kazanın yaşandığı bölge maalesef il ve ilçe merkezinde olan bir yer değil, onun için yağış bilgisini meteorolojiden alamadık. En yakın yer olan Çorlu’ya 2,8 kilogram yağış düşerken kazanın yaşandığı bölgeye 70 kilogram yağmış” ifadelerini kullandı.
‘Elhamdülillah başka kaza olmadı’

TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Üst Komisyon Toplantısı’nda konuşan TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, “Evet. Yani kazadan bir iki saat önce oluyor bu hadise. Tabii, Türkiye öyle bir tropikal iklime girdi ki bu sene, yağışlar çok ani ve sığ yani dar çerçevede gerçekleşen birçok afetle karşılaştık. Biz bu olaydan sonra demiryollarında benzer hatları tehdit eden birçok olayla karşılaştık ama kazamız olmadı elhamdülillah yani onları atlattık” dedi.

Trende 362 yolcunun olduğunu söyleyen Apaydın, yaralananlardan Zeynep Aydıncık’ın plastik cerrahideki tedavisinin hâlâ devam ettiğini belirtti.

Katliamdan sonra uyarıcı sensör

25 kişinin yaşamını yitirdiği facianın ardından hatlara uyarıcı sensör yerleştirmeye başladıklarını söyleyen Apaydın, bunun yatırım gerektirdiğini ve yaygınlaşmasının zor olduğunu kaydetti. Apaydın, “Tropikal bir iklime karşı biz bu kazadan sonra uyarıcı sistem dediğimiz sensörlerin, hat boyunca birtakım yatırımların artık sicilli olmayan… Biz genelde sicili olan bölgeleri sürekli izliyoruz, takip ediyoruz ama şebekemiz 12 bin kilometreyi aştı. Sicili olmayan bütün bölgelere de bunun kolay bir şekilde yaygınlaşmasının zor olduğunu siz de biliyoruz. Bu bir zaman gerekiyor, bir yatırım gerekiyor. İnşallah, bu konuda biz bazı bölgelerimizde başladık, mesela Karabük bölgesinde, Zonguldak bölgesinde de çok sayıda kaya düşmeleri var, burada sensör yerleştirme işlemlerine başladık” dedi.

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler