Takip Et

Güncel

Tek arzusu ölmeden evladını son kez görmek ve ona adaleti getiremediği için helalleşmektir

27 yıldır hapishane’de bulunan Serhat Tuğan’ın annesi günlerdir Hakkari Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi’nde yatıyor. Anne Semiha Tuğan, oğlunu son bir kez daha görmek ve helalleşmek istiyor

27 yıldır cezaevinde olan Serhat Tuğan’ın annesi günlerdir yoğun bakımda yatıyor. Anne Semiha Tuğan son kez oğlunu görmek istiyor. Tuğan’ın avukat kardeşi Rojbin Tuğan, Adalet Bakanlığı’na yaptıkları başvuruya halen cevap verilmediğini söyledi.

Mezopotamya Ajansından Hamza Gündüz’ün haberine göre, Hakkari’de 22 Temmuz 1991’de tutuklanarak cezaevine konulan ve 27 yıldır hapishane’de bulunan Serhat Tuğan’ın annesi günlerdir Hakkari Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi’nde yatıyor. Anne Semiha Tuğan, oğlunu son bir kez daha görmek ve helalleşmek istiyor. Serhat Tuğan’ın avukatı ve kardeşi Rojbin Tuğan Adalet Bakanlığı’na dilekçe sunduklarını ancak kendilerine herhangi bir cevap verilmediğini söyledi.

“Önce idama ardından da müebbet hapse mahkum edildi”

Annesinin Serhat’a büyük bir özlem duyduğunu söyleyen Rojbin Tuğan, “Benim kardeşim polisin tuttuğu düzmece teşhis ve tutanaklar nedeniyle önce idama ardından da yaşı küçük olması nedeniyle müebbet hapse mahkum edildi. Mahkumiyetinden bugüne kadar isnat edilen suçlamalara dair masumiyetinden şüphe duymadığımız kardeşim Serhat’ın masumiyetini ispat için bütün hukuki yoları zorladık, her yere başvurduk. Ama maalesef bir sonuç alamadık” dedi.

Annelerinin isteği üzerine 2015 yılında @serhattugan1 isimli bir twitter hesabı açtıklarını söyleyen Rojbin Tuğan, “Annem Serhat’ını orada yazdı. Sosyal medyadaki ilgi sonucu Serhat Tuğan’ın yeniden yargılaması talebi ile yeniden Yargıtay’a başvurduk. Ardından dosya Diyarbakır’da bulunan yerel mahkemeye gitti. Dosyada 26 yıl sonra bir tanık dinlendi  ve tanık dosyadaki beyanları kabul etmediğini beyanların kendisine ait olmadığını, Serhat Tuğan’ı da tanımadığı gibi tutanaklardaki ismin ve imzanın kendisine ait olmadığını söylemesine rağmen yeniden yargılama talebi ret edildi. Ardından Anayasa Mahkemesi’ne yaptığımız başvura 2016 tarihinden beri beklemededir” diye konuştu.

“Annem hem sağlık yönünden hem de ruhen çöktü”

Yapılan başvuru ve kamuoyunun gösterdiği ilginin annesini çok umutlandırdığını söyleyen Tuğan, “Yeniden yargılamanın ret ile sonuçlanması ve tam bu esnada Avrupa’da gazetecilik yapan kardeşim Ferhat Tuğan’ı da kaybetmesi annemiz için ağır bir travma oldu. Annem hem sağlık yönünden hem de ruhen çöktü. 2018 yılında annemdeki travmayı atlatmak ve bir umut yaratmak için yeniden Adalet Bakanlığı’na başvuruda bulundum. Adalet Bakanlığı Serhat Tuğan’ın yeniden yargılaması için dosyadaki açık hukuksuzlukları gerekçe göstererek ikinci kez Yargıtay’a kanun yararına bozma yoluna gitti. Bu başvuru da halen Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi’nde beklemektedir” diye konuştu.

 “Tek arzusu ölmeden evladını son kez görmek”

Annesinin hastanenin yoğun bakın ünitesinde kaldığını söyleyen Tuğan, “Annemin son yıllardaki tek arzusu oğlu ve onun gibi DGM mağduriyeti yaşayan binlerce insana bir kapı açmak, onları gündeme getirmek, onların yeniden yargılanması için bir yol bulmak oldu ama ruhu ve bedeni adalet peşinde, mahkeme ve cezaevi kapılarına ancak 27 yıl dayanabildi. Şu anda sağlık durumu kritik ve yaşama dair hiç bir isteği kalmamış gibi görünüyor. Tek arzusu ölmeden evladını son kez görmek ve ona adaleti getiremediği için helalleşmektir. Bunun için dün Adalet Bakanlığı’na bir başvuruda bulundum ama şu ana kadar herhangi bir yanıt alamadım. Dileğimiz Semiha annenin  bilinci yerindeyken evladını son kez görmesi ve buna izin verilmesidir. Bu konuda vicdan sahibi bütün ülke insanlarında destek bekliyoruz” çağrısı yaptı.

Bu arada twitter’da #SerhataSemihaAnayıGösterin adıyla açılan taga Türkiye ve dünyanın birçok yerinden destek gelmeye devam ediyor

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler