Takip Et

Güncel

Tuncay: Cerattape gibi Dersim’i de rant için insansızlaştırmak istiyorlar

Artvin Çevre Platformu Üyesi Sabriye Tuncay, Artvin’de nasıl rant ve maden için doğa katliamı ve göçe zorlama yaşandıysa Dersim’de de aynısının yapılmak istendiğini söyledi

Artvin Çevre Platformu Üyesi Sabriye Tuncay, Dersim’de bombalamalar sonucu çıkan orman yangılarına tepki gösterdi. Tuncay, “Bence Dersimi insansızlaştırmak amaçlanıyor, bunu daha önce Artvin’de de uyguladılar. Cerattepe Vadisi’ni tamamen insansızlaştırdılar. Arkasında değişik nedenler var. Büyük ihtimalle Dersim’in dağlarında da bizim bilmediğimiz maden kaynakları var ki orayı bu şekilde tahrip ediyorlar” dedi.

‘Amaç rant’

Yangınların arkasında rant olduğunu söyleyen Tuncay, şöyle devam etti: “Yoksa kendilerinin söylemiyle ‘3-5 çapulcu için’ ormanı yakmazlar. Bunun arkasında da rant var. Dün Artvin’de ne yapıldıysa bugün Dersim’de aynısı yapılıyor. Kamuoyu oluşturmak kolay değil, biz Artvin Cerattepe’de ancak 25 yıl sonra kamuoyu oluşturabildik” diye konuştu.

‘Kapitalizmin vahşi saldırısı uygulanıyor Dersim’de’

Dersim doğasının yakılarak insanlık suçu işlendiğini vurgulayan Tuncay, Dersim’de insanların yerinden yurdundan göç etmesi yanı sıra doğada bulunan canlıların da yok edildiğini hatırlattı. Tuncay, Artvin Çevre Platformu olarak sadece Dersim’de değil doğa katliamının olduğu her yerde mücadele edeceklerini dile getirdi. Kapitalizmin ömrünü tükettiğini ve çok vahşileştiğini ifade eden Tuncay, bugün Dersim’de de bu sistemin hiçbir kuralı, hukuku ve insanlık değeri olmayan saldırıları olduğunu belirtti.

‘Her yangında acaba…’

Dersim’de yaşananlara tüm insanlığın karşı çıkması gerektiğini sözlerine ekleyen Tuncay, şöyle konuştu: “Bu bir doğa katliamı. Ben o fotoğraflara bakamıyorum. Nasıl bir zulümdür bu ağacı bir tarafa bırak tabii ki onun da canı yanıyor ama o minicik hayvanlar diri diri yakılıyor. İnanın ki ben insanlığımdan utanıyorum. Bir insan bunu yapamaz. Sık sık Dersim’e gidip geliyorum, her yangın da benimde yüreğim yanıyor. Yeğenim Özgüç Yalçın’ın mezarı da Hozat’ta olduğu için her yangında acaba onun mezarlığına da sıçrar mı diye düşünüyorum. Yanan yer Hozat’a çok yakın yeğenimin mezarının etrafında ağaçlar var içim ürperiyor.”

‘Demirel’i arar duruma geldik’

Dersim’de uygulanan politikalara tepki gösteren Tuncay, yapılanların kişilerle ilgili olmadığını bir sistem sorunu olduğuna dikkat çekti. Tuncay, şunları dile getirdi: “Bu sistem talan, zulüm sistemidir. Hükümettekiler gitse bir başkası gelir aynı şeyleri onları da yapar. Ben 70 yaşına geldim birçok darbe gördüm. Hep yarın daha güzel olacak dedim. 1970’li yılların sonlarında bir toplantıda dönemin Başbakan Süleyman Demirel’e, ‘Siz benim başbakanım değilsiniz, sizi ben seçmedim’ dedim. Ama bugün Demirel’i arar duruma geldik. O dönemde bu kadar çevre kıyımı, insan kıyımı yoktu. Bu gün onu arar duruma geldik.”

“Bu sistem değişmediği müddetçe bunlar böyle sürüp gidecek” diye devam eden Tuncay, “O yüzden güçlerimizi birleştirmemiz gerekiyor. Bütün çevre kuruluşlarının bir araya gelerek, Dersim’in, Şırnak’a, Van’a sahip çıkması gerekiyor. Bu sadece oraların sorunu değil. Bizim ülkemiz, bizim doğamız yok oluyor. Onun için herkesin oturup, düşünmesi gerekiyor ve birbirimize destek olmamız gerekiyor” dedi.

‘Vali’nin açıklamasından insan olarak utandım’

Yangınlara ilişkin Vali’nin yaptığı açıklamalara da değinen Tuncay, şunları söyledi: “Aslında vali kendi düşüncelerini söylemiyor. Ona ne söylediyseler onu söylüyor. Emirleri yerine getiriyor. Atanan valiler lütfen ili iyi tanısın. O kentin yaşam tarzını çok iyi incelesinler. Halkın valisi olsunlar. Gerçekten açıklamalarından şahsen insan olarak utandım.” (MA)

 

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler