Takip Et

İçerden

Tutsak Aysel Kaya Vurucu’nun zorla hücreye götürülmesini protesto eden iki kadın tutsak darp edildi

Antep L Tipi Kapalı Hapishanesi’nde kalan Gülistan Al, yerlerde sürüklenerek revire götürüldüğünü ve gardiyanların hakaretlerine maruz kaldığını belirtti

Antep L Tipi Kapalı Hapishanesi’nde kalan Gülistan Al, yerlerde sürüklenerek revire götürüldüğünü ve gardiyanların hakaretlerine maruz kaldığını belirtti.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, Antep L Tipi Kapalı Hapishesi’nde tutuklu bulunan Gülistan Al, hapishanede karşılaştıkları hak ihlallerine ilişkin kaleme aldığı mektubu paylaştı. Al, birlikte kaldığı tutuklu kadınların sağlık durumu hakkında bilgi verdi. Al, 3 hafta önce hapishaneye gelen Esra Demir ile ilgili, “Bacağının biri kısadır. 6 kaburgası kırıktır. Bir akciğeri yok ve astımı var. Nefes darlığı var. Bir kolu da sinirler koptuğu için çalışmıyor” dedi.

“Gardiyanlarca darp edildik” 

Al, 4 Temmuz sabahı, gardiyanların koğuşa gelerek Aysel Kaya Vurucu’ya, “hücre cezan var” dediklerini ve Vurucu’nun hücre cezasının belgesini istemesine rağmen zorla hücreye götürülüp burada erkek gardiyanlarca darp edildiğini anlattı. Al, “Biz bunları duyduk ve tepki gösterdik. Buna karşılık bize ‘siz kimsiniz, sizi gebertiriz. Sesinizi kesin’ şeklinde tehditlerde bulundular. Daha sonra kapıyı açarak koğuşumuza girdiler” dedi.

“Vücudumda darp izleri var”

Kadın gardiyanların ağır hasta tutuklu Esra Demir’i hasta olmasına rağmen iteleyip yere düşürdüğünü söyleyen Al, yere düştüklerinde erkek gardiyanların kendilerini darp ettiğini ve zorla revire götürmeye çalıştığını söyledi. Al, “Bizi yerlerde sürükleyerek revire götürdüler. Revirde Furkan ve Aykut isimli iki sağlık çalışanının yanında Ebru, Tuğçe, Filiz ve Gizem isimli gardiyanlar; saçımı çektiler, sırtıma ve göğsüme yumruklarla vurdular. Tekme tokat müdahale ettiler. Buna ilişkin vücudumda halen morluklar var. Darp izlerim mevcut halen. Doktorun buna ilişkin tutmuş olduğu raporla ilgili bilgim yok. Gardiyanlardan ve bu saldırıya göz yuman sağlık çalışanlarından şikayetçiyim” ifadelerini kullandı.

Al, ayrıca tüm bu olaylarla ilgili kamera kayıtlarının mevcut olduğunu belirtti.

 

Günün Haberleri

İçerden konulu diğer haberler