Takip Et

Güncel

Tutuklama yok, Berkin Elvan davası ertelendi

Gezi ayaklanması sırasında polisin attığı gaz fişeğiyle katledilen Berkin Elvan davası Çağlayan Adliyesinde görüldü. Görülen dava yine ertelenerek katil zanlısı poliste tutuklanmadı

Gezi ayaklanması sırasında polisin attığı gaz fişeğiyle katledilen Berkin Elvan davası Çağlayan Adliyesinde görüldü. Görülen dava yine ertelenerek katil zanlısı poliste tutuklanmadı

 Katil zanlısı polisi kimse tanımadı

Berkin Elvan’ı vuran polis Fatih Dalgalı’nın tutuksuz yargılandığı davada tanık olarak ifade veren ve olaylar sırasında ‘ZET’ denilen gaz kapsülü atan silahtan sorumlu polis memuru Mehmet Çevik, savcılıkta verdiği ifadenin doğru olduğunu yinelerken, Berkin Elvan’ın katil zanlısı polis Fatih Dalgalı’yı tanımadığını söyledi.

“Olay günü orada değildim. Şişli Emniyet Müdürlüğü’nde uyur vaziyetteydim. Geceden sabaha kadar olay yerindeydim ama olay anında orada değildim. Görevim polis grubunu yönlendirmekti” dedi.

İfadesinin ardından gösterilen görüntülerdeki polisleri tanıyıp tanımadığı sorulan Çevik, “Hiçbirini tanımıyorum” dedi.

Avukat Can Atalay’ın “Gaz fişeği alırken tutanak imzalıyor muydunuz?” sorusuna gaz fişeği atmaktan sorumlu polis Mehmet Çevik “hayır” yanıtı verdi.

Tanık, nerede beklediğini, nerede olduğunu ve hiç kimseyi hatırlamıyor

Gaz fişeği atan silahtan sorumlu bir başka tanık polis Mustafa Erbek ifadesinde, “E-5 kenarında Örnektepe Köprüsü’nde göreviydim. Gece bizi oraya çağırdılar. Saat 12.00-13.00 gibi grubun saldırısına uğradık. Taşla yaralandım. Amirim bana geri çekilmemi ve grupla birlikte kalmamı söyledi. Ben o gün gaz fişeği kullanmadım. Olay günü nerede olduğumuzu hatırlamıyorum. Nerede beklediğimizi hatırlamıyorum. Oradaki polisleri tanımıyorum. Fatih Dalgalı’yı da tanımıyorum” dedi.

Sivas Kangal’da görev yapan polis Ömer Koç ise ifadesinde, “Yoğun bir mesai içindeydik, o yüzden hatırlamıyorum. Çevik kuvvete bağlı arama kurtarma birimindeydim. ZET tüfeği kullandığımı hatırlamıyorum. Normalde eğitimim var ama kullanmadım. O dönemde ZET kullanmışlığım var ancak Berkin Elvan olayında kullanmadım. Fatih Dalgalı’yı da tanımıyorum. Görüntülerdeki kimseyi de tanımadım” dedi.

Protesto eylemleri sırasında Okmeydanı’na hiç gitmediğini belirten tanık ZETci polis Yusuf Koçoğlu, “Dış destek kuvvet birimindeydik. Hatırladığım kadarıyla dış destek kuvvet biriminde olduğumuz için olayın dışında bekliyorduk. Metrobüs tarafındaydım. Varyat tarafında uzun süre bekledik. Farklı yerlere gittiğimiz için nerede görev yaptığımızı hatırlamıyorum. Okmeydanı sokaklarına hiç girmedim. Olay yerinde hiç bulunmadım. Fatih Dalgalı’yı da tanımıyorum” dedi.

Kimse tanımıyor katili. O bir şeytan mı? 

Tanık polislerin ifadelerinin ardından söz alan Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan’da tanık polislerin Fatih Dalgalı’yı tanımadıklarını söylemesine tepki gösterdi: “Deniz Gezmiş’i astıran celladın boğazında nasıl kemik takılı kaldıysa benim çocuğumu vuran katilin boğazına da getiremediği ekmek takılacak. Çocuğumu ekmeğe gönderdim bana kanlı gömleğini gönderdiler. Kimse tanımıyor katili. O bir şeytan mı? Çocuğumu vuranlar değil onun cenazesine katılanlar onu savunan avukatlar yargılanıyor. Bizi valiliğe çağırdılar sonra çocuğumu vurdular. Bu bir tesadüf değil.”

Dava ertelendi

Berkin Elvan’ın katili Fatih Dalgalı’nın yargılandığı davanın bugün yapılan duruşmasında da  tutuklama çıkmadı. Duruşma 28 Kasım 2018 günü saat 10:00’a bırakıldı.

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler