Takip Et

Güncel

Tutuklu bulunan gazetecilerle dayanışma eylemi gerçekleştirildi

“Tutsak kadın gazetecilere özgürlük” talebiyle özgür basın çalışanları, Bakırköy Kadın Hapishanesi önünde balon uçurarak eylem düzenledi

“Tutsak kadın gazetecilere özgürlük” talebiyle özgür basın çalışanları, Bakırköy Kadın Hapishanesi önünde balon uçurarak eylem düzenledi.

Örgüte üye oldukları iddiasıyla ile tutuklanarak Bakırköy Kadın Hapishanesi’ne konulan Etkin Haber Ajansı (ETHA) editörü İsminaz Temel ve muhabiri Havva Çuştan’ın 16 Temmuz Salı günü görülecek olan ilk duruşması öncesinde meslektaşları Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi önünde basın açıklaması yaptı.

Ellerinde tutsak meslektaşlarının fotoğraflarını taşıyan gazeteciler, “Özgür basın susturulamaz”, “Susma haykır haber yapmak haktır” ve “Gazeteciler çıkacak yine yazacak” sloganlarını attı.

“Halkın haber alma hakkını kullanmak suç olarak gösteriliyor”

Eylemde ilk olarak konuşma yapan CHP eski milletvekili Barış Yarkadaş, gazeteciler İsminaz Temel ve Havva Çuştan’ın haber yaptıkları  ve halkın haber alma hakkını kullandıkları için 9 aydır tutuklu olduğunu söyledi. Türkiye’de artık halkın haber alma hakkını kullanmanın, bu yönde çaba göstermenin bir suç olarak gösterildiğini vurgu yapan Yarkadaş, gazeteciler yazdıkları ve kamuoyuna duyurdukları  halkın haber alma hakkını kullandıkları için iktidar tarafından baskıya uğradıklarını hatırlattı. Hapishanelerde 180’e yakın gazeteci olduğuna dikkat çeken Yarkadaş, “Gazetecilerin ellerinde kalemden başka hiçbir şey tutmadılar. Düşüncelerini ifade etmeye çalıştılar. Türkiye özgür olsun; herkes  düşüncelerini rahatça ifade edebilsin ve toplumun her şeyden haberdar olması için  gazetecilik yapmak istediler” diye konuştu.

“Son gazeteci cezaevinden çıkana kadar mücadele edeceğiz”

Yarkadaş’ın ardından DİSK Basın İş Temsilcisi Aylin Kaplan konuştu. Özellikle kadın gazetecilerin hedef alındığını belirten Kaplan, gazetecilerin serbest  bırakılması gerektiğini söyledi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası’ndan (TGS) Kadın ve LGBTİ Komisyonu’ndan Gülfem Karataş konuştu. Gülfem, “Kadın ve LGBTİ Komisyonu olarak tutuklu gazeteciler için her zaman mücadele edeceğiz. Gazeteci arkadaşlarımız haber alma hakkını kullanıyorlar ve bunu kamuoyu ile paylaşıyorlar. Son gazeteci cezaevinden çıkana kadar mücadele edeceğiz. Havva ve İsminaz serbest bırakılsın” dedi.

“Bakırköy Kadın Cezaevi yazıyor ama burası kadın haber merkezi”

Özgür basın çalışanları adına açıklamayı TGS üyesi ve JİNNEWS muhabiri Evrim Kepenek okudu. “Şuan arkamızda görmüş olduğunuz bu binanın üzerinde Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu yazıyor ancak bizce burası bir kadın haber merkezidir” diyen Kepenek, “Çünkü bu duvarlar arasında tam 7 kadın gazeteci tutuluyor. Reyhan Hacıoğlu, Havva Çuştan, Pınar Gayip, İsminiz Temel, Hicran Ürün, Semiha Şahin, Pınar Tarlak arkadaşlarımız aylardır bu cezaevinde. Tutuklu meslektaşlarımızdan Havva ve İsminaz 16 Temmuz Salı  günü  tutuklu oldukları dava kapsamında Çağlayan’daki İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak” dedi.

“Arkadaşlarımızın takip ettikleri haberler dosyalarına suç delili olarak konulmuş, boyunlarında fotoğraf makinesi olmasına rağmen, fotoğrafları da kanıt olarak sunulmuştur” diyen Kepenek, “Biz, biliyoruz ki dünyanın hiçbir yerinde habercilik suç değildir. Bugün, haberleri suç olarak görenler dahil herkesin habere ve haberciye ihtiyacı var. Ne haberler yargılansın ne de haberciler tutuklansın.  Biz, davanın ilk duruşmasında, arkadaşlarımızın serbest bırakılacağına inanıyoruz” dedi.

Eylem, balonların cezaevine doğru uçurulması ile sona erdi.

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler