Takip Et

Güncel

Uluslararası İnsan Hakları Ligi’nden, Leyla İmret’e ödül

Uluslararası İnsan Hakları Ligi, Carl von Ossietzky adına her yıl verdiği ödülü bu yıl görevden alınan Cizre Belediye Eşbaşkanı Leyla İmret ve insan hakları savunucusu Ottmar Miles Paul’e layık gördü

Uluslararası İnsan Hakları Ligi, 1962 yılından bu yana Alman gazeteci, yazar ve pasifist  Carl von Ossietzky adına ödül veren Uluslararası İnsan Hakları Ligi, bu yıl ödüle  Cizre Belediyesi Eşbaşkanı Leyla İmret ve insan hakları savunucusu Ottmar Miles Puel’ü ödüle layık gördü.

Yazılı açıklama yapan lig bu yılki Carl von Ossietzky ödülünün Cizre Belediye Eşbaşkanı Leyla İmret ve insan hakları savunucusu Ottmar Miles Paul’e verildiğini bildirdi. Almanya’da yaşayan İmret’in genç yaşta 2014 yılında yapılan seçimlerde Cizre Belediye Eşbaşkanlığı görevini kazandığını hatırlatan kuruluş devamla şu açıklamayı yaptı.

ANF’nin haberine göre “İmret seçimlerde yüzde 83’lük bir oranla seçildi. Savaşın ağır tahribatları olan Cizre’nin yeniden kalkınması ve kentte eşit bir yaşamın sağlanması için mücadele etti. Ancak 2015 yılında yapılan milletvekili seçimlerinin ardından Türk-Kürt savaşı yeniden kızıştı ve Cizre’de sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Daha sonra görevden alınan İmret hakkında soruşturmalar açılınca kendisi yeniden Almanya’ya dönmek zorunda kaldı.

2018 yılında Paris’te gerçekleşen uluslararası mahkemede Cizre’de Türk devletinin savaş suçları ile insan hakları ihlallerini anlatı. Sürgünde seçimle seçildiği Cizre belediye eşbaşkanlığı görevine dönmesi için mücadele etti. Ayrıca kendisi Türkiye’de Kürt sorununun barışçıl çözümünden yana ve bunun için de çalışmalarını sürdürüyor.”

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler