Takip Et

Güncel

‘Yılın son çeyreğinde, dolar 5 liranın üzerine çıkacak’

Yatırım bankası Morgan Stanley, seçimlerin ardından Türkiye’deki ekonomik durumun geleceğine dair açıklamalarda bulundu

24 Haziran seçimlerinin ardından dolar/TL kuruna ilişkin ilk tahminini açıklayan yatırım bankası Morgan Stanley, kurun son çeyrekte 5’in üzerine çıkacağı öngörüsünde bulundu. Banka, ekonomik büyümede de yavaşlama beklediklerini belirtti.

‘Dolar 5 lirayı aşacak’

Cumhuriyet’in Bloomberg HT’den aktardığı habere göre; ABD merkezli yatırım bankası Morgan Stanley, 24 Haziran seçimleri sonrası dolar/TL (Türk Lirası) kuruna ilişkin ilk tahminini açıkladı. Morgan Stanley, yılın son çeyreğinde dolar/TL kurunun 5 seviyesini aşarak, 5,05 seviyesine yükseleceği öngörüsünde bulundu.

Bankanın öngörülerine göre bu yılın üçüncü çeyreğinin sonunda dolar/TL kuru 4,90 seviyesinde olacak. Öte yandan önümüzdeki yıl dolar/TL kurunun kademeli olarak gerileyeceği tahminine yer verilen değerlendirmede, 2019 yılının ilk çeyreğinin sonunda kurun 5 seviyesinde, yılın ikinci çeyreğinde ise 4,85 seviyesinde gerçekleşmesinin beklendiği açıklandı.

Ekonomideki büyüme yüzde 4’ün altına gerileyecek

Ancak bankaya göre dolar/TL kuru, 2019 yılının sonunda yeniden 5 seviyesinin üzerini görecek. Morgan Stanley, Türkiye ekonomisinin büyüme rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde de bulundu. Banka, 2018’in ikinci çeyreğinden itibaren ekonomide büyümenin yavaşlamasını beklediklerini bildirirken, ekonomideki büyümenin yüzde 4 civarına veya altına gerileyeceğini öngördüklerini belirtti.

Türkiye için 2018 yılı büyüme tahminini yüzde 4,2 olarak sürdüren Morgan Stanley, bu tahmin için risklerin açık bir şekilde aşağı yönlü olduğunu vurguladı.

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler