Takip Et

Dünya

Yunanistan’da orman yangınları: Ölü sayısı 70’i geçti

Yunanistan’ın başkenti, Atina yakınlarında çıkan ve büyüyen orman yangınlarında ölü sayısı 74’e ulaştı

Uluslararası Kızılhaç Örgütü, yangınların çıkış noktası olarak gösterilen deniz kıyısındaki Mati köyünde bir villanın bahçesinde 26 cesede ulaşıldığını açıkladı. Yangınlarda 100’den fazla kişinin da yaralandığını belirtti.

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Dimitris Canakopoulos, hayatını yitirenlerin çoğunun Atina’nın 40 kilometre kuzeydoğusundaki sahil beldesi Mati’den olduklarını söyledi. Bu kişilerin evlerinde ya da araçlarında mahsur kalarak yaşamlarını yitirdiği öğrenildi.

Yunanistan hükümeti, yangınların kontrol altına alınabilmesi için başta Avupa ülkelerinden olmak üzere uluslararası kamuoyu ve kuruluşlara yardım çağrısı yaptı. Şu ana kadar Yunanistan’a yardım gönderen ülkeler ise İtalya, Almanya, Polonya ve Fransa.

Attiki bölgesinde OHAL ilan edildi

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ise orman yangınlarının büyümesi üzerine Bosna-Hersek gezisini yarıda keserek ülkesine döndü. Aleksis Çipras, “Yangınları kontrol altına alabilmek için insanoğlunun kapasitesindeki herşeyi yapacağız” dedi. Gerekli tüm güçleri mobilize ettiklerini açıklayan Çipras, Atina ve çevresini kapsayan Attiki bölgesinde olağanüstü hal ilan ettiğini açıkladı.

Atina’dan gelen son görüntülerde bazı yerleşim bölgelerinin üzerinde de dumanların yükseldiği, bazı bölgelerde turistlerin ve yerel halkın plajlardan botlarla alınarak uzaklaştırıldıkları belirtiliyor. Yüzlerce itfaiye görevlisi birçok bölgede yangınları kontrol altına alabilmek için adeta zamana karşı yarışıyor. Hava sıcaklığının kısa sürede yeniden artması beklenirken, itfaiye görevlileri zor şartlar altında görev yaptıklarını ve işlerinin “çok zor olduğunu” söylüyor.

 

 

 

 

 

 

 

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler