Takip Et

Güncel

Zarok TV’ye RTÜK’ten şarkı cezası

Kürtçe çocuk kanalı Zarok TV’ye RTÜK tarafından iki şarkı nedeniyle reklam gelirlerinin yüzde 2’si ile yüzde 5’i arasında para cezası ve 5 kez program durdurma cezası verildi

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Türkiye’nin ilk Kürtçe çocuk kanalı Zarok TV’ye ceza kesti. Cumhuriyet’te yer alan habere göre, 17 Mart’ta yayımlanan bir programda bir çocuk tarafından, “Gulamın Cızîra Botane” türküsü seslendirildi. RTÜK uzmanlarınca, kanalın cezalandırılması talebi ile hazırlanan raporda, Kürtçe türkünün sözleri, “Kürdistan; doğunun dirilişi, Nusaybin’in dirilişi” ifadesi ile Türkçeye çevrildi.

20 Mart’ta yayımlanan bir programda ise yine bir çocuk Kürtçe “Kurdistan pir şêrîne” türküsünü söyledi. Rapora göre, türküde, “Kürdistan çok tatlıdır. Kürtlerin vatanısın; Kandil ve çırasın, dünyada sesimizsin” ifadesini kullanıldı. RTÜK iki programa da ceza kesti.

Cezanın gerekçesinde şöyle denildi:

“Örgütlerin kendi ideolojik yapılarını güçlendirebilmek amacıyla çeşitli araçlara başvurmaktadır. Bunu yaparken de silahlı ya da silahsız yöntemler benimsemekte, televizyon yayınları bu hususta en etkin propaganda aracına dönüşmektedir. Türkiye Cumhuriyeti tarafından varlığı kabul edilmeyen ve Kürdistan olarak adlandırdıkları coğrafi bölgeye atıf yapılarak, övgüyle bahsedildiği görülmüştür. İçeriği itibarıyla örgütün amacına hizmet edecek şekilde hazırlanan program, savunmasız çocukları da bu amaca alet ederek örgüte teşvik etmekte ve propagandasını yapmaktadır.”

Kanala, yayınlara ilişkin “örgütü övemez ve teşvik edemez, örgütleri güçlü veya haklı gösteremez, örgütlerin korkutucu ve yıldırıcı özelliklerini yansıtıcı nitelikte olamaz” ilkesini ihlal gerekçesiyle, reklam gelirlerinin yüzde 2’si ile yüzde 5’i arasında para cezası ve 5 kez program durdurma cezası kesildi.

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler