Takip Et

Kadın

Çocukla ‘imam nikahı’ ile evlenerek istismarda bulunan erkeğe “yasaları bilmiyordu” beraati!

“Çocuğun nitelikli cinsel istismarı”ndan yargılanan Abdükerim J. ve çocuğun annesi “Yasaları bilmedikleri” gerekçesiyle beraat etti

13 yaşında imam nikahıyla evlendirilen ve cinsel istismara maruz kalan çocukla ilgili davada mahkeme hukuk garabeti bir karara daha imza attı. “Çocuğun nitelikli cinsel istismarı”ndan yargılanan Abdükerim J. ve çocuğun annesi “Yasaları bilmedikleri” gerekçesiyle beraat etti. Hukukçular “Kanunu bilmemesi mazeret sayılamaz” diyerek karara tepki gösterdi.

Hürriyet’ten Mesut Hasan Benli’nin haberine göre, yaklaşık 4 yıl önce Suriye iç savaşından kaçarak ailesiyle birlikte Ankara’da yaşamaya başlayan 13 yaşındaki çocuk, 2017 yılında akrabası Abdulkerim J, ile imam nikahıyla evlendirildi. Küçük çocuk, bu evlilikten hamile kaldı. Alemdağ Göçmen Sağlığı Eğitim Merkezi, yaşı küçük kızın hamileliğini tespit ederek suç duyurusunda bulundu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Abdulkerim J. ve çocuğun annesi hakkında soruşturma başlattı.

Dava açıldı

Soruşturma sonucunda Cumhuriyet Savcısı Emine Avcıoğlu, Abdulkerim J, hakkında ‘Çocuğun Nitelikli Cinsel İstismarı, Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma’ suçlarından, anne Emanı B. hakkında ise ‘Çocuğun nitelikli cinsel istismarı ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçlarına iştirak etme’ suçlarından dava açtı.

İddianamede, çocuğun Abdulkerim J’den şikâyetçi olmadığı, J’nin mağdurun rızası ve isteğiyle cinsel ilişkiye girdiklerini beyan ettiğine dikkat çekilerek, “Şüpheli Abdulkerim’in 15 yaşından küçük mağdureye karşı zincirleme şekilde çocuğun nitelikli cinsel istismarı ve cinsel amaçla çocuğu hürriyetinden yoksun bırakma suçlarını işlediği, mağdurun annesi şüphelinin de bu suçlara iştirak ettiği anlaşılmıştır” denildi.

 ‘Yasayı bilmiyorduk’ savunması

Davanın ilk duruşması 16 Temmuz’da Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Sanık Abdulerim J. savunmasında, “Suriye vatandaşı olarak Türkiye’deki ceza mevzuatını bilebilecek durumda değilim. Suriye’deki düzene göre evlendim” dedi. Sanık anne Emanı B. de “Korusun, kollasın diye kızımın evlenmesine müsaade ettim. Suriye yasalarına göre 13 yaşını bitirmiş bir kız çocuğu evlenebilir. Yaptığımız Suriye mevzuatına göre bir evliliktir” diye savunma yaptı.

Mahkeme ‘hata’ dedi

Savcı mütalaasında, sanıkların suç kastıyla hareket etmediklerini, eylemlerinin özellikle TCK’nin 30. maddesinde ifadesini bulan ‘hata’ kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, beraatlerini talep etti. Mahkeme, ilk duruşmada sanıkların beraatine karar verdi.

“Cinsel istismarının mahkemeler tarafından hoş görülmesini kabul edemeyiz”

Ankara Barosu Çocuk Hakları Merkezi Üyesi Avukat Ceren Kalay Eken, karara tepki gösterdi:

“Türkiye’de işlenen her suç Türkiye mahkemeleri tarafından yargılanır. Sanığın milliyeti, dil bilmemesi, kanunu bilmemesi mazeret sayılamaz. TCK’nin 103. maddesinde hüküm çok açıktır. 15 yaşın altındaki çocuğun rızasına bakamazsınız. Kocanın suç işleme kastı olmadığından beraatine karar verilmesi tam bir hukuk katliamıdır. Evlilik adı altında çocukların cinsel istismarının mahkemeler tarafından hoş görülmesini kabul edemeyiz. 13 yaşındaki çocuğun yeri okul sıralarıdır, bebek beşiğinin başı değildir.”

 

Günün Haberleri

Kadın konulu diğer haberler